Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo Galerie PLATO chystá výstavu dvou výrazných mladých umělkyň z Ukrajiny

Galerie PLATO chystá výstavu dvou výrazných mladých umělkyň z Ukrajiny

2.2.2016 Obraz & Slovo

Pod názvem Ochranné zbarvení bude v úterý 9. února 2016 v 18 hodin v ostravské Galerii města Ostravy PLATO zahájena výstava Žanny Kadyrové a Alice Nikitinové. Společný projekt iniciovaný kurátorem Markem Pokorným bude k vidění v galerii Multifunkční auly Gong za přítomnosti obou umělkyň. Výstava potrvá do 1. května 2016 a bude všem návštěvníkům přístupná zdarma.

Zvětšit obrázek

Brilianty (z díla ukrajinské umělkyně Žanny Kadyrové)
Foto: PLATO

„Výstava nás spojí se současnou uměleckou scénou na Ukrajině. Žanna Kadyrova patří k nejvýraznějším ukrajinským umělcům mladší generace, samostatně vystavovala například v Itálii, USA nebo Brazílii. V roce 2014 obdržela speciální cenu v rámci Future Generation Art Prize, prestižního ocenění udělovaného mezinárodní porotou. Alice Nikitinová je rozkročená mezi český a ukrajinský kontext, což je dáno rodinným zázemím i jejím studiem na umělecké škole v Kyjevě a pražské Akademii výtvarných umění. Její unikátní přístup k malbě ji v roce 2010 získal nominaci na Cenu Jindřicha Chalupeckého,“ řekl Marek Pokorný, který je zároveň uměleckým manažerem galerie.

Galerie města Ostravy PLATO už třetím rokem zprostředkovává setkání se současným výtvarným uměním nebo i s hudbou a literaturou. V roce 2015 navštívilo výstavy a doprovodné programy platformy více než 23 000 návštěvníků.

„Obrazy Nikitinové a sochy-předměty Kadyrové spojuje zájem obou autorek o věci jako sociální fakta i odkazy k vizuálnímu jazyku avantgardy. Ukazují, jak masově produkované zboží zpřítomňuje absolutní ideu každého předmětu, jeho abstraktní, estetický i sociální rozměr. Jejich tvorba zprostředkovává smyslový zážitek, který vypovídá o naší neustálé oscilaci mezi žitou každodenností a jejím abstraktním znakem, mezi intimní a historickou zkušeností,“ doplnil Pokorný.

U příležitosti zahájení výstavy vyjde stejnojmenný katalog. Výstavu doplní také autorská prezentace Žanny Kadyrové – ve středu 10. února od 18 hodin sama umělkyně provede návštěvníky svou tvorbou a vedle komentáře k vystaveným dílům nabídne i nový pohled na současné ukrajinské umění.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.