Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Kluby zblízka, část 20: Jsme pro svobodné lidi, kteří se rádi baví, říká Chose Marino ze znovuzrozeného Rock Hillu

Kluby zblízka, část 20: Jsme pro svobodné lidi, kteří se rádi baví, říká Chose Marino ze znovuzrozeného Rock Hillu

11.9.2018 Hudba

Říká se, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Přesto tohle tvrzení nemusí platit vždy. Minimálně v Ostravě lze totiž po šestadvaceti letech vstoupit do Rock Hillu. A právě tam směřovaly naše další kroky v rámci představování hudebních klubů v Moravskoslezském kraji. Myšlenek na „oživení“ Rock Hillu bylo od zavření tohoto kultovního hudebního stánku v roce 1992 více než hodně, nicméně podařilo se to až letos. Proč se tak stalo a spoustu dalších záležitostí týkajících se Rock Hillu, jsme probrali s šéfem tohoto klubu Chosem Marinem.

Zvětšit obrázek

Chose Marino ze znovuobnoveného klubu Rock Hill.
Foto: archiv

Jaké okolnosti vedly k tomu, že se v Ostravě opět nachází hudební klub Rock Hill, a to téměř na stejném místě jako ten původní?

Došlo k tomu z mnoha důvodů. Již delší dobu jsme se bavili s mým kamarádem a divadelním kolegou Liborem Bálkem, který byl současně i dramaturgem tehdejšího Rock Hillu, že by bylo fajn, kdyby Rock Hill znovu ožil, a to jen o pár metrů dále, než stával. Vedlo nás k tomu také mnoho jiných důvodů. Jednak se prostory klubu zvětšily a přibylo podium i v hospodě, tudíž máme velký i malý sál, a také jsem již od začátku nebyl spokojen z názvem Chacharkovo…, jelikož to jméno je v Ostravě neustále spojováno s Chacharovou pizzou. Ostatně i pro většinu zahraničních kapel, které u nás hrají, je tento název tak nějak lépe uchopitelný. Ovšem ve své podstatě „doupě“ stále žije pro mnoho srdcařů, a to na malém podiu, kde se konají recitálky, divadelní akce, čte se tam poezie a probíhají tam menší koncerty.

Jestli tedy tomu dobře rozumím, tak se nechcete zaměřovat výhradně na hudební produkci, ale uvažujete také o divadelních představeních, autorských čteních a podobně?

Je to tak. Divadelní akce nebo autorská četba se u nás konají pravidelně.

Našla by se nějaká spojitost mezi „starým“ Rock Hillem, který fungoval od října 1991 do června 1992, a „novým“ Rock Hillem? Proč tedy nakonec opět Rock Hill a ne třeba další hudební klub s jiným názvem?

Tady bych zmínil určitě to, že klub stojí na stejném kopečku a také se tam konají akce podobného typu. Chodí k nám ve velké míře také stejní lidé, kteří navštěvovali Rock Hill v minulosti. A proč tedy nakonec opět Rock Hill a ne třeba další hudební klub s jiným názvem? Prostě a jednoduše: „Proč nééé??“

Může být jedním z důvodů, proč jste opět vsadili na Rock Hill, fakt, že byste chtěli připomenout onu euforii, respektive pocit svobody, který tenkrát v oněch porevolučních časech panoval?

Na nic jsme nesázeli, prostě jsme se jen přejmenovali. Je mi jasné že staré časy se již nevrátí a nikdy již nic nebude jako dřív, což je pochopitelné. Nicméně mnohdy po koncertech, když se muzikanti různých národností a hrající jiné žánry spolu válejí ve tři ráno po podiu i pod ním a v rámci jamu vznikají překrásné hudební kreace, říkám si, že je to stále tak trochu podzemní záležitost let minulých.

Rock Hill se tedy v místě, kde je poblíž také denní stacionář Duhový dům, zároveň by v této lokalitě měl být postaven domov pro seniory… Plynou z toho pro vás i nějaká omezení? Případně jak k vašim aktivitám přistupuje radnice městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky?

Co se Duhového domu týká, nikdy jsme s ním neměli žádný problém. Ono to je taky vždy podle akce a jak se návštěvníci v okolí klubu chovají. Nicméně s radnicí jsme zadobře.

O oficiální (znovu)otevření klubu Rock Hill se letos 9. března postarala trojice kapel Jolly Joker, Marxova Tchýně a Nitrocel. Proč zrovna tyto skupiny?

Tak to je jednoduché. Marxovka hrála v Rock Hillu 4. října 1991, Jolly Joker v Rock Hillu sice nehrál, ale vznikl v témže roce 1991 a navíc jsme s kamarádem Petrem Kumandžasem toto datum připravovali již delší dobu. No a Nitrocel je kapela, ve které zpívám já, tak jsem si říkal, že je to ideální sestava pro otvíračku. Vzhledem k návštěvnosti a reakci účastníků si myslím, že byl program sestaven ideálně.

Hudebních klubů v Ostravě rozhodně není málo, tak se nabízí otázka, na jaké koncerty byste se chtěli zaměřovat v Rock Hillu?

Zaměření klubu je různorodé. Máme u nás pravidelné akce, jako například recitálky Jiřího Neduhy plné hudby, potom akce zaměřené na poezii, prózu a divadelní akce, kde se setkává mnoho známých i neznámých umělců. Také poetické jamovaní, akci nazvanou Punk pro radost, dále bluesovou sešlost, sešlost podzemí a mnoho dalších koncertů a akcí.

Každopádně těch kapel, které vystoupily v původním Rock Hillu a v současné době ještě hrají, také není málo (Root, Stará dobrá ruční práce, SPS, Visací zámek a další)… Plánujete nějakou z nich opět představit v Rock Hillu?

Se Starou dobrou ruční práci a s Liborem se vidíme v klubu každý rok a letos to bude již počtvrté. Na Visáče máme malou kapacitu a SPS určitě pozveme v rámci Punku pro radost.

Čím by mohl „nový“ Rock Hill oslovit pamětníky původního Rock Hillu a čím by mohl být atraktivní pro mladou generaci?

Je to klub s pohodovou atmosférou, kde se střetává jak starší, tak mladší generace a střetávají se tam také různé kapely s různými žánry. Neškatulkujeme se k nějakému konkrétnímu zaměření. Každý si tam může najít to své. Chceme v klubu plno svobodných a veselých lidí, kteří se rádi dobře baví, a to může oslovit člověka v jakémkoliv věku.

Jak se podle tebe za těch šestadvacet let, tedy od roku 1992 do letošního roku, změnila ostravská hudební scéna?

Nemohu hodnotit kvalitu kapel. Kapely jedou s dobou. To, co bývalo dobré kdysi, nemusí být pro všechny dobré dnes. A naopak. Myslím si, že spolupráce na hudební scéně taky zůstává stejná. Jsou lidi, kteří udělají první poslední, aby například koncert nebo fesťák proběhl bez problémů a aby ta hudební scéna tady nějak fungovala, ale jsou taky lidi, které to nezajímá, a jedou si svoje.

A nějaké změny sis všiml?

Jediná změna, kterou tak nějak všichni v hudební branži pociťujeme, je, že lidi určitým způsobem zlenivěli a nechodí se na koncerty tak jako kdysi. Koncertů a klubů je hodně, hudba je dostupná na internetu, lidi jsou rozmlsaní, vybírají si, jestli jim to stojí za to zvednout se od počítače a jít se bavit do klubu s přáteli.

Kdybys měl určit ostravskou hudební „kapelu snů“ (zpěvák, dva kytaristé, baskytarista, bubeník), koho byste vybral?

Myslím si, že každá kapela, v jejíž tvorbě je cítit ta energie každého člena, která tvoří nenuceně a s radostí a na koncertech to dokáže takto podat, je „kapela snů“. A nemusí být zrovna jen ostravská.

Dobrá odpověď a rozloučíme se klasickou otázkou pro tento seriál. Jaké jsou plusy a minusy hudebního klubu Rock Hill?

To bych nechal na každém individuálně. Příležitostí k návštěvě je, myslím si, víc než dost, tak ať si každý návštěvník udělá vlastní názor. Rock Hill můžete brát jako další z mnoha klubů, nebo jako srdcovou záležitost, to záleží na vás.

Čtěte také:
Hudební bazar Ostrava
Stolárna Havířov
Kofola Music Club Krnov
Stará aréna Ostrava
Barrák Ostrava

Barrocko Třinec
Rock Café Southock Jablunkov
Galerka Nový Jičín
Fabric Ostrava
Jam Opava
Stoun, Frýdek-Místek
Cooltour, Ostrava
Dock, Ostrava
Parník, Ostrava
BrickHouse, Ostrava
Klub Futra, Orlová
Klub Art, Opava

Garage Club, Ostrava

Petr Bidzinski | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.