Internetový deník pro kulturu a umění

Úvod Akce Dream Factory Ostrava 2018 – Divadlo v Dlouhé, Praha – Racek

Dream Factory Ostrava 2018 – Divadlo v Dlouhé, Praha – Racek

Divadlo Petra Bezruče
Moravská Ostrava a Přívoz
29.05.201816:00 hod.
Informace o ceně: 340,- plná cena260,- studenti, senioři

Klasika světové dramatiky jako sarkastická komedie v rámci 10. ročníku divadelního festivalu

Jedna z pětice Čechovových „velkých her“, bývá v divadlech obvykle interpretována jako tragicky laděná komedie o neschopnosti žít…
Poměrně netradičně – a především s důrazem na svůj osobitý nezaměnitelný rukopis – se s touto klasikou rozhodlo vypořádat tvůrčí duo SKUTR. Kukučka s Trpišovským rázně seškrtali dialogy a složitou čechovovskou psychologii postav obětovali svému vizuálnímu stylu.
Racka se rozhodli nahlédnout především skrze vhled do duše Konstantina Trepleva, nejtragičtější ze všech Čechovových postav.
Vypuštěný text nahradili imaginací a poetickými obrazy i výraznou gestickou a pohybovou stylizací, čímž záměrně potlačili tu tak typickou drobnokresbu postav.
Inscenace tak vyznívá především jako krutá groteska, ve které jsou hořké čechovovské podtexty sice zamlženy, ale téma fatálního odcizení a samoty zůstává akcentováno velmi silně a působivě.

Režie: SKUTR
Překlad: Leoš Suchařípa
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Simona Rybáková
Hudba: Petr Kaláb

Hrají:
Klára Sedláčková-Oltová (Irina Arkadinová), Pavel Neškudla (Konstantin Treplev), Pavel Tesař (Petr Sorin), Marie Poulová (Nina Zarečná), Tomáš Turek (Ilja Šamrajev), Magdalena Zimová (Pavlína), Eva Hacurová (Máša), Petr Jeništa (Boris Trigorin), Jan Vondráček (Jevgenij Dorn), Jan Meduna (Semjon Medvěděnko), Martin Veliký (Jakov), Lenka Veliká (Racek 1), Michaela Doležalová (Racek 2)

Délka představení 165 min.

Aktuality a podrobnosti sledujte na webu festivalu či FB profilu.