Internetový deník pro kulturu a umění

Úvod Akce Lukáš Jiřička & Martin Ježek – Hra na ohradu a Jak se dělá počasí

Lukáš Jiřička & Martin Ježek – Hra na ohradu a Jak se dělá počasí

Minikino - (CKV)
Moravská Ostrava a Přívoz
22.06.201719:30 hod.
Informace o ceně: 70,- / 90,-

Dvě experimentální audiovizuální živé akce autorů a performerů Lukáše Jiřičky a Martina Ježka v Minikinokavárně. Projekce 35 mm filmů tvoří pozadí k zvukové performativní, z části improvizované, koláži se dvěma performery na scéně před projekčním plátnem.

Hra na ohradu (2010, 27 min)

Výchozím materiálem pro „zviditelnění zvuku prostřednictvím tmy“ je tísnivý, existenciální text Stanislava Dvorského. Ježek vyšel z toho, že nejrelevantnější obrazy jsou obsaženy v našich představách. Základem Ohrady je černý blank, záblesk a tma v sále – diváci jsou převážně ve tmě, obklopeni zvukem. Premiéra proběhla na Festivalu dokumentárního filmu Jihlava (2010).

Jak se dělá počasí (2014, 35 minut)

Audiovizuální živá performance Martina Ježka a Lukáše Jiřičky si klade za cíl přiblížit se unikátnímu magickému myšlení malíře s psychiatrickou zkušeností Zdeňka Koška a přeložit jej do filmového a zvukového média. Pro samotnou strukturu kompozice je zásadní Koškova kresba – jedna z jeho map počasí, která byla použita nejen jako partitura zvukového díla, ale i jako přímá inspirace části sonického univerza v intencích Koškovy specifické „kabaly“ založené na pozorování počasí, letu ptáků, znalostí chemie a matematiky, propojení typografie s matematikou a barvami nebo sexuální imaginací, vytvořenou i z lidských hlasů čtyř různých charakterů a možností náhody, která ale vlastně neexistuje.