Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce ProtimluvFest 2019 – Čtvrtek

ProtimluvFest 2019 – Čtvrtek

Galerie výtvarného umění - Dům umění
Moravská Ostrava a Přívoz
17.10.201917:00 hod.
Informace o ceně: Zdarma.

XIII. ročník ProtimluvFest 2019 nabídne v Domě umění v Ostravě stěžejní programový den festivalu, který bude tematicky předznačen tématem cesty/poutě ve všech možných podobách v současné maďarské, slovenské, české i polské literatuře. Vystoupí autoři jako Gábor Gyukics (HU), Marek Vadas (SK), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (PL) a Martin Ryšavý (CZ). Během večera proběhne také koncert Petra Váši a skupiny Ty Syčáci.

PROGRAM:
Gábor G. Gyukics: Být poutníkem v Holandsku, Americe i v Maďarsku – Večer významného maďarského básníka a performera, který přes Holandsko emigroval do USA a nyní žije opět v Maďarsku. Debata a čtení. Uvádí i tlumočí Robert Svoboda.

Marek Vadas a Martin Ryšavý: Co najdete, když putujete Afrikou nebo Sibiří? – Diskuse a čtení dvou výrazných autorů-cestovatelů, kteří pravidelně zajíždějí do Afriky (Vadas) a na Sibiř (Ryšavý). Uvádí Jiří Macháček a Koloman Kertész Bagala.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki: Poutník ukrajinsko-polského pomezí – Jedinečná možnost setkat se s enfant terrible polské poezie, autorem třinácti sbírek, který údajně nikdy neposkytl žádný rozhovor a o jehož tvorbě se kladně vyslovil laureát Nobelovy ceny za literaturu Czesław Milosz. Uvádí Michael Alexa, tlumočí Lucie Zakopalová.

V rámci doprovodného programu vystoupí Anna Bolavá (Pracovat u německých hranic, moderuje Natálie Flajžíková) a Peter Balko (Vyrůstat v Lošonci, moderuje K. K. Bagala).