Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo Krajská galerie chystá návštěvnický trhák, výstavu Bohumila Kubišty a jeho následovníků

Krajská galerie chystá návštěvnický trhák, výstavu Bohumila Kubišty a jeho následovníků

17.1.2014 00:01 Obraz & Slovo

Výstava Bohumila Kubišty a jím inspirovaných současníků i následovníků se má stát vrcholem výstavního roku 2014 v Moravskoslezském kraji i celé České republice. Výstavu s názvem Zářivý krystal (Bohumil Kubišta a české umění 1905–2013) připravuje na letošní říjen Galerie výtvarného umění v Ostravě. Hodnota exponátů, které budou v Ostravě k vidění, se pohybuje kolem jedné miliardy korun.

Zvětšit obrázek

Bohumil Kubišta: Hypnitizér, 1912 (výřez)
Repro: Galerie výtvarného umění Ostrava

Velkorysý výstavní projekt, který má ambice důkladně zmapovat život, dílo a dějinný kontext tvorby slavného malíře Bohumila Kubišty i jeho inspirační odkaz, bude jednou z největších výtvarných událostí letošního roku v celé České republice. „Návštěvníci výstavy se mohou vedle Kubištových pláten těšit také na díla dalších autorů zvučných jmen, jako jsou třeba Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika, Jindřich Štyrský a další. Výstava představí kolem padesáti autorů,“ uvedla mluvčí krajské galerie Kateřina Naarová.

„Jedním z cílů výstavy je poukázat na Kubištovu vůdčí roli v rámci celého českého moderního umění 20. století, která byla vždy předpokládaná, ale nebyla nikdy výstavně prokázána,“ vysvětluje očekávané přínosy projektu Karel Srp, který vede tým historiků umění a kurátorů připravujících Kubištovu retrospektivu. Díky zevrubným archivním výzkumům odhalí výstava a doprovodná výpravná publikace i dosud neznámé peripetie dobrodružného života Bohumila Kubišty, který zemřel na španělskou chřipku téměř záhy poté, co přežil 1. světovou válku v roli důstojníka dělostřelectva.

Galerie výtvarného umění v Ostravě avizovanou výstavou naváže na úspěšné projekty Sváry zření, Černá slunce a Jan Zrzavý: Božská hra, které v uplynulých letech k Ostravě přitáhly pozornost nejen odborné, ale i široké laické veřejnosti a vyvolaly mimořádně úspěšné ohlasy. „Umělecká hodnota vystavených děl bude nevyčíslitelná, teoretická vysoce překračuje částku jedné miliardy korun,“ tvrdí ředitel krajské Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza.

Na přípravě projektu spolupracuje několik desítek kulturních organizací, a to jak českých, tak zahraničních. Hlavním kurátorem a autorem koncepce výstavy je známý český historik umění Karel Srp, který pro projekt sestavil autorský tým, v němž kurátoři Galerie výtvarného umění v Ostravě spolupracují s kolegyněmi z Národní galerie v Praze. Architektem výstavy bude Tomáš Svoboda, stejně jako v případě předešlých, tolik úspěšných projektů uvedených v Domě umění – Sváry zření, Černá slunce či Jan Zrzavý: Božská hra.

„Naše galerie tak pokračuje v přípravě zásadních výstavních počinů, které působí jako kulturní a společenský magnet jak pro širokou, tak odbornou veřejnost, a to nejen v obrysech Moravskoslezského kraje, ale i celé České republiky a střední Evropy. Výstava Zářivý krystal bude slavnostně zahájena vernisáží ve čtvrtek 2. října 2014 a potrvá do 4. ledna 2015,“ dodala Naarová.

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.