Internetový deník pro kulturu a umění

Úvod Akce Natalia Adamska, Stéphane Aubry – Myslím, tedy jsem

Natalia Adamska, Stéphane Aubry – Myslím, tedy jsem

Divadlo Antonína Dvořáka
Moravská Ostrava a Přívoz
20.06.201818:30 hod.
Informace o ceně: 200,-

Členové ostravského baletního souboru představí svůj kreativní potenciál ve vlastní autorské tvorbě

Poprvé se jako tvůrci choreografií (nikoli jen jako tanečníci) na scéně Divadla Antonína Dvořáka představí ti členové ostravského baletního souboru, kteří v sobě našli odvahu a ctižádost předvést svůj kreativní potenciál ve vlastní autorské tvorbě.
Jako titul inscenace a základní společné téma si mladí tvůrci vybrali ikonický výrok klasika racionalistické filosofie Reného Descartese. Autoři se programově hlásí k představě tance chápaného jako „myšlení pohybem“. Jejich tanec je vědomým hledáním výrazových prostředků spíše než intuitivním vyjadřováním emocí.
Inspirace základními fyzikálními zákony, jako je gravitace, vede ke studiu podstaty tělesnosti a choreografové za ní objevují symbolické roviny vnímání světa. Jiní tvůrci zkoumají vybrané mytologické příběhy, kosmologické vize, ale vytvářejí také vědecky detailní studie nejrozmanitějších emocí a neváhají sáhnout až k matematicky přesnému zápisu tanečního pohybu. 
Paleta zajímavých hudebních žánrů od renesanční a barokní hudby, hudby Fryderyka Chopina z období romantismu přes mnoho hudebních žánrů 21. století, jako jsou například hudební minimalismus Arvoa Pärta, filmová a scénická hudba Maxe Richtera, elektronická hudba dánského skladatele Anderse Trentemøllera, dotváří atraktivní podobu inscenace.
 
 
Choreografie: Natalia Adamska, Stéphane Aubry, Olga Borisová-Pračiková, Yago Catalinas Heredia, Sergio Méndez Romero, Réka Kiss, Stefano Pietragalla a Aglaja Sawatzki