Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Oscar Wilde – Jak důležité je mít Filipa

Oscar Wilde – Jak důležité je mít Filipa

Divadlo Mír
Ostrava-Vítkovice
05.02.202019:00 hod.
Informace o ceně: 390,- / 320,- Studenti, senioři a ZTP 20% sleva.

Staronové představení známé z prken NDM se stává článkem v repertoáru Divadla Mír

Zdá se, že ztřeštěná komedie Jak důležité je mít Filipa k Ostravě už tak nějak přirostla. Oblíbená klasika irského spisovatele Oscara Wilda se dlouhých pět let (od roku 2012) hrála v Národním divadle moravskoslezském. Nyní ale dochází k jejímu velkému stěhování.

Obnovená premiéra hry, jejíž hlavním poznávacím znamením je výborný konverzační humor, se u nás odehraje už v sobotu 17. února.

V hlavních rolích se představí dvě velké postavy ostravské divadelní scény – Vladimír Polák a Igor Orozovič. Ti si zahrají Jacka Worthinga a Algernona Moncrieffa – muže, kteří se natolik zamotají ve svých polopravdách a lžích, až jejich život začne připomínat jednu velkou katastrofu. Co to znamená? Že vás čeká pořádná dávka bláznivé legrace, ale i inteligentních vtipů, ve kterých poznáte Wildovu typickou ironii. Pro Vladimíra Poláka se jedná už o druhou roli v našem divadle – společně se Štěpánem Kozubem exceluje ve Dvou úplně nahých mužích. A na koho dalšího se kromě ústřední dvojky můžete těšit? Ve vedlejších rolích uvidíte například Veroniku Forejtovou, Andreu Mohylovou nebo Petru Lorencovou.

Říká se, že Wild Filipa napsal za necelé tři týdny. Jestli to je pravda, tak to jenom potvrzuje domněnku, že to nejlepší člověk povětšinou vymyslí hned na první dobrou. Wildovi se totiž podařilo vytvořit instantní hit. Komedie Jak důležité je mít Filipa (v originále The Importence of Being Earnest) měla premiéru v roce 1895 a od té doby zažila spanilou cestu napříč celým světem. Lidé se u ní baví v Londýně, New Yorku, Pekingu, Moskvě i v Kapském městě. Dá se tak prohlásit, že patří mezi nejznámější divadelní hry vůbec.