Internetový deník pro kulturu a umění

Úvod Akce Venedikt Jerofejev – Moskva – Petušky

Venedikt Jerofejev – Moskva – Petušky

Divadlo Jiřího Myrona
Moravská Ostrava a Přívoz
10.12.201719:00 hod.
Informace o ceně: 270,- 50% sleva pro ZTP, ZTP-P, evidované na ÚP, učitelé40% sleva pro seniory

Bible všech alkoholiků

Nevíme, jak se Venediktu Jerofejevovi podařilo překročit padesátku a netuším, jak se mu podařilo vytvořit poměrně obsáhlé dílo (kromě „Petušek“ další romány, poémy, divadelní hry, básně a eseje). Pokud by totiž normální člověk vypil jen polovinu toho, co jeho autobiografický hrdina „poémy“ Moskva-Petušky, umřel by ve třiceti a nenapsal nic – ani tuhle poému… Ale Venedikt tak úplně normálním smrtelníkem nebyl: i jeho nejbližší ho označovali za profesionálního alkoholika. Přesto dokázal psát jiskřivě, napohled lehce, zasvěceně, s bravurou a vtipem. Příběh samotný je zcela prostý: Venedikt Jerofejev se probudí brzy ráno po propité noci na schodech neznámého moskevského činžáku a v kocovině vesmírných parametrů se rozhodne, že navštíví svou lásku v Petuškách, městečku, vzdáleném pár hodin osobním vlakem. Vyčká do otevření obchodů, nakoupí rozličné předměty nutné k přežití (nebo nepřežití?) oné cesty, a vyrazí na nádraží. Dojede? Nedojede? Neprozradíme.

„Bible ruských alkoholiků“, tak bývá tato poéma často a právem nazývána. A protože alkoholici celého světa jsou bratři, neboť je pojí pouto nejsilnější, dovolili jsme si opatřit hře podtitul „Bible všech alkoholiků“.

Klub v podkroví Divadla Jiřího Myrona svým tvarem připomíná vagón, hrát tedy budeme právě tam. A nejen kvůli jeho tvaru: i zde je možno opatřit si rozličné předměty nutné k přežití (nebo nepřežití?) tohoto představení.

Představení můžete ohodnotit v Ostravské divadelní databázi: http://www.ostravainfo.cz/odd