Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Hudba tisíce a jedné noci

Hudba tisíce a jedné noci

Janáčkova filharmonie Ostrava (budova DKMO)
Moravská Ostrava a Přívoz
23.01.202019:00 hod.
Informace o ceně: 240,- / 220,- / 160,-   50% sleva pro děti, studenty, seniory 70+, ZTP a ZTP/P

C/Láska na první poslech

Díla Wolfganga Amadea Mozarta, Nikolaje Rimského-Korsakova, Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Maurice Ravela, Carla Nielsena a dalších inspirovaná Blízkým i Dálným východem.
 
Účínkují:

Veronika Holbová – soprán
Barbora Seidlová – moderátorka
Janáčkova filharmonie Ostrava
Chuhei Iwasaki – dirigent

Rámcový příběh arabské sbírky Tisíc a jedna noc je vypravování o moudré Šahrazád a krutém králi Šahrijárovi. Pohádky Tisíce a jedné noci inspirovaly celou řadu umělců k vytvoření vlastních děl. Nesporně nejznámějším hudebním zpracováním je čtyřdílná suita Šeherezáda Rimského-Korsakova. Při šíři jeho díla není divu, že i u Mozarta najdeme díla inspirovaná Blízkým i Dálným východem. Patří sem např. nedokončená opera Zaide nebo Únos ze serailu a úplně nejznámější je pak nepochybně jeho Turecký pochod. Ostatně Turecko zde má rovněž svého zástupce – slavný klavírista Fazil Say je i zajímavým skladatelem a kousek z jeho tvorby se objeví i na tomto večeru.
Ravel nalézal inspiraci ve středověké hudbě stejně jako ve španělském folklóru, nebo v tvorbě ruských autorů zejména Nikolaje Rimského-Korsakova. I on má svou Šeherezádu, kterou tvoří tři písně pro soprán a orchestr.