Janáčkova filharmonie – Federico Colli
Moravská Ostrava a Přívoz
R / Cyklus klavírních recitálů
Rezidenční sólista JFO Federico Colli si získal celosvětové uznání díky své nekonvenční interpretaci a promyšlenému přístupu k hudební tvorbě, ale také díky průzračnosti klavírní hry a vytříbenému hudebnímu cítění. Na svém ostravském recitálu zahraje skladby Ligetiho, Couperina a Mozarta.
György Ligeti
Musica ricercata
François Couperin
Vybrané skladby
Wolfgang Amadeus Mozart
Adagio h moll KV 540
Wolfgang Amadeus Mozart
Variace C dur na píseň „Ah, vous dirai-je, Maman“ KV 265
Wolfgang Amadeus Mozart
Sonáta pro klavír č. 11 A dur KV 331 „alla Turca“
Federico Colli – klavír
Rezidenční sólista JFO Federico Colli si získal celosvětové uznání nejen díky své nekonvenční interpretaci a promyšlenému přístupu k hudební tvorbě, ale také díky průzračnosti klavírní hry a vytříbenému hudebnímu cítění. Jeho ostravský recitál zahájí Musica ricercata maďarského skladatele Györgyho Ligetiho. Tato jedenáctidílná klavírní suita vznikla v letech 1951–1953 v Budapešti a vzhledem k době a místu vzniku představuje pozoruhodně experimentální dílo. Její první část je postavena pouze na rytmických obměnách jediného tónu a každá další část přidává tón navíc, takže v poslední části se může rozvinout polyfonní ricercar.
Francouzský barokní skladatel François Couperin působil jako dvorní varhaník ve versaillské kapli Ludvíka XIV. Na koncertě zazní výběr z jeho více než 230 kompozic pro cembalo, komponovaných často ve formě barokních tanců nebo drobných programních skladbiček.
Barokní hudba nesporně ovlivnila také Wolfganga Amadea Mozarta, což dosvědčuje například Adagio pro klavír z roku 1788. O deset let dříve při své koncertní cestě do Paříže zkomponoval dvanáct variací na známou melodii francouzského dětského říkadla „Ah, vous dirai-je, Maman“. Dílko dokazuje, že i pod prostinkým zevnějškem lze odkrýt nečekanou hloubku. V Paříži v roce 1778 vznikla pravděpodobně také Klavírní sonáta A dur s Rondem „alla Turca“. Ta si získala nesmrtelnou popularitu zejména díky finále, které imituje hlučnou pochodovou hudbu tureckých janičářů.