Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Janáčkova filharmonie Ostrava – Mladí sólisté I.

Janáčkova filharmonie Ostrava – Mladí sólisté I.

Kino Vesmír
Moravská Ostrava a Přívoz
26.01.202318:00 hod.
Informace o ceně: 200,- / 180,- 100,- studenti ISIC, učitelé ITIC 50% sleva pro děti, studenty

E / Elán Mladých

Harfy, klarinety, housle a violoncella budou mít hlavní slovo při úvodním koncertu Cyklu E, ve kterém zaznějí skladby od skutečných mistrů. Jan Křtitel Krumpholz byl významný český harfista a hudební skladatel, který studoval v Paříži a působil ve Vídni. Koncert pro harfu a orchestr složil v roce 1778 a sám ho premiéroval.

Další z českých hudebních velikánů, František Vincenc Kramář, se inspiroval Mozartem a Beethovenem. Kramář měl na hudebníky vždy vysoké nároky, což dokazuje i ve svém Koncertu pro dva klarinety a orchestr.

Melancholická serenáda patří ke kratším skladbám Petra Iljiče Čajkovského a není jednoduchá na interpretaci. Také další krátká skladba tohoto ruského velikána, Valse-Scherzo pro housle a orchestr, kterou složil v roce 1877, má na sólistu vysoké technické nároky a prověří jeho talent i technickou přípravu.

Závěrečné slovo bude patřit Josefu Haydnovi a jeho Koncertu pro violoncello a orchestr, který zkomponoval v roce 1783 pro Antonína Krafta, violoncellistu kapely knížete Esterházyho. O pravosti skladby se nějakou dobu pochybovalo, říkalo se dokonce, že ji napsal přímo Kraft. Až když se v roce 1951 objevil Haydnův autograf, bylo jeho autorství s konečnou platností potvrzeno.