Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Pohádkový koncert

Pohádkový koncert

Janáčkova filharmonie Ostrava (budova DKMO)
Moravská Ostrava a Přívoz
27.02.202018:00 hod.
Informace o ceně: 140,- / 120,-   50% sleva pro děti, studenty, seniory 70+, ZTP a ZTP/P

E/Cyklus Jeunesses musicales

Leoš Janáček
Suita z opery Příhody lišky Bystroušky

Jean Sibelius
Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47

Béla Bartók
Suita z baletu Dřevěný princ

Účínkují: 

Miriam Magdalena Haniková – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Nuno Coelho – dirigent

Dva dny před Štědrým dnem roku 1919 našel Rudolf Těsnohlídek s přáteli v lese u Bílovic, kde žil, opuštěnou rok a půl starou dívenku, která se díky této šťastné náhodě dostala do nové rodiny. Možná i tato příhoda posloužila citlivému spisovateli jako jeden z námětů pro sepsání příběhu malé lištičky, jejího zajetí, útěku a nalezení nového domova. Bystrouščiny příhody inspirovaly i Leoše Janáčka ke zkomponování opery.
Jean Sibelius podobně jako Janáček hledal náměty v lidové hudbě. Jeho Houslový koncert je ukázkou efektní virtuozity právě na folklorním pozadí. „Nesetkal jsem se s originálnějším, lépe zvládnutým a radostnějším dílem od dob Mendelssohna a Schumanna,“ prohlásil o díle britský muzikolog D. Tovey.
Suita z opery koncert zahájila a suita z baletu jej uzavře. V roce 1913 hostoval v Budapešti Ruský balet se Stravinského Petruškou. Režisér opery M. Bánffy poté požádal maďarského skladatele Bélu Bartóka o podobné dílo. Výsledkem byl balet Dřevěný princ, jehož premiéra v budapešťské opeře 12. května 1917 zaznamenala kolosální úspěch a Bartók byl publikem opětovně vyvoláván na jeviště.