Internetový deník pro kulturu a umění

Úvod Akce Vladimír Merta, Jan Hrubý, Ondřej Fencl

Vladimír Merta, Jan Hrubý, Ondřej Fencl

Komorní klub (KZOJ)
Ostrava-Hrabůvka
03.05.201819:00 hod.
Informace o ceně: 180,-

Koncert

V letošním roce vstoupil Vladimír Merta na Cenách Anděl do síně slávy.
Český písničkář Vladimír Merta, houslista Jan Hrubý (s Mertou se potkává už několik desítek let) a klavírista a kytarista Ondřej Fencl (s nímž V. M. poslední dobou hojně spolupracuje) pokračují v koncertování napříč republikou.

Hlavní postavou je bezesporu veterán Merta, který alby Domilováno (2013) a Imagena (2014) znovu dokazuje, že ještě nepatří
do starého železa a má co říct nejen skrz své dávné hymny. V době jubilea jsou ale právě tyto kultovní songy ze 70. a 80. let základem playlistu. Zazní  Astrolog, Omamná květina, Chtít chytit vítr, Vzdálené výstřely, Praha magická, Staré dopisy, K pětadvaceti, Začouzené sklíčko, Harmonie, Sjezd upírů doprovázené klavírem a houslovým kouzlením jednoho z nejosobitějších českých smyčcových mágů.

Nápad vykrystalizoval z dvou nenadálých, nadšeně přijatých koncertů tria, potažmo dua. „Ondřej napsal email, že by mi rád poslal desku jeho kapely Hromosvod. Já na to: přijď dnes večer do klubu Kaštan, mám tam koncert. Zahrajeme si a je to! A bylo to,“ vzpomíná Merta
na iniciační zážitek z jara 2011. „Hráli jsme bez zkoušení celou hodinu. To se může stát leda tak Dylanovi. Nebo mně.“ Vřele přijaté vystoupení pak vyústilo do dlouhodobější spolupráce, ke které se předloni spontánně přidal i houslista Jan Hrubý.