Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Československé legie a vznik republiky 1914–1920

Československé legie a vznik republiky 1914–1920

Centrum Pant
Ostrava
24.10.201818:00 hod.
Informace o ceně: Vstupné dobrovolné

Zanedlouho tomu bude již sto let, co v závěru 1. světové války vzniklo samostatné Československo. Nikdy by k tomu nedošlo nebýt tisíců legionářů v Rusku, Itálii a Francii, a také dobrovolníků v řadách americké, srbské a britské armády

Byl to výsledek svobodného rozhodnutí Čechů a Slováků, zahraničních krajanů a válečných zajatců, kteří zaměnili pohodlí domovů a relativní bezpečí zajateckých táborů za nebezpečné strádání a riskování života na válečných frontách. Jejich úspěchy se staly nejpádnějším argumentem v mezinárodním politickém zápase vedeném T. G. Masarykem a v konečném důsledku přiměly dohodové mocnosti k plnému uznání práva Čechů a Slováků na vlastní stát.

Přednáška posluchačům vylíčí okolnosti vzniku, formování a průběh bojového nasazení legií během světové války a občanské války v Rusku. Přiblížen ale bude také každodenní život legionářů od zajateckých táborů, přes frontové zákopy až po jejich často dobrodružný návrat do osvobozené vlasti. Naživo pak budou prezentovány střelné i chladné zbraně, výstroj a stejnokroje legionářů. To vše v podání členů Československé obce legionářské – organizace, kterou založili samotní legionáři v roce 1921.