Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce InspiroHub: Marián Polák: Jeseníky – království horské divočiny (filmové promítání s besedou)

InspiroHub: Marián Polák: Jeseníky – království horské divočiny (filmové promítání s besedou)

Dům kultury Poklad
Ostrava-Poruba
21.03.202318:00 hod.
Informace o ceně: 200,-

Autor filmu Planeta Česko Marian Polák dokončil další úžasný dokumentární film o jedinečné horské přírodě Jeseníků. Film, který doslova voní divočinou!
Dopřejte si silný zážitek vzácných okamžiků z proměn nálad krajiny a skrytého chování zvířat. Kameramani přespávali přímo v horách pod širým nebem a šplhali v obtížném horském terénu, aby zachytili zvířata, která jste možná jako běžní návštěvníci hor zatím neměli šanci potkat. Film doprovází originální a netradiční hudba a komentář oblíbeného herce Miroslava Táborského.
Přijďte, jelikož takto zblízka ještě jesenickou přírodu neviděli!

Po promítání bude následovat beseda s autorem a režisérem filmu Marianem Polákem.
Dozvíte se například, jaké je to natáčet v krajině, která je charakteristická rozmanitým terénem a změnami počasí, či jak dlouho se takový časosběrný dokument natáčí a jaká úskalí na filmaře čekalo. Prostor bude také na vaše dotazy a postřehy. Těšíme se na vás!

Marián Polák je režisér, kameraman a producent, který se specializuje zejména na přírodopisné a vědecko-populární dokumentární filmy. Za dokument Živý obraz lepšího světa obdržel výroční cenu FITES Trilobit nebo ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Mimořádný divácký zájem vzbudil v roce 2017 jeho celovečerní dokument Planeta Česko, který po vzoru oceňovaných zahraničních sérií jako Zázračná planeta přibližuje na dosah ruky nikoliv celosvětovou, ale výhradně českou přírodu.
Jako kameraman a producent připravil například s režisérem Janem Hoškem desetidílný seriál Příběhy zvědavých přírodovědců nebo koprodukční filmy Netopýři ve tmě či Svět podle termitů, za který obdrželi Velkou cenu na Life Sciences Film Festivalu.

Jan Rendl je jednatřicetiletý cestovatel a spisovatel z Ostravy, autor tří cestopisů o pěších dobrodružstvích v Jižní Americe. Mimo svou roční pěší pouť z Kolumbie do Chile, projel například během několika měsíců stopem Evropu od Moldavska po Portugalsko a od Estonska po Řecko. Během pandemie covidu absolvoval pěší pouť od pobřeží Karibiku do nechvalně proslulého Medellínu a v týmu se svým bratrem dojel ve třicet let starém „vraku“ Subaru přes desítku zemí včetně tureckého Kurdistánu a Íránu až do Pákistánu a zpět. Zaměřuje se především na chudší země, země s velkými sociálními rozdíly. Ve vyspělých státech byste jej našli jen výjimečně – zpravidla při horolezeckých výstupech v Alpách, kterých podnikl několik, včetně zdolání nejvyšší evropské hory, Mont Blancu. Horolezeckých sólo výstupů však má za sebou vícero i na dalších kontinentech.