Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Festival Ostrava Jazz Nights pokračoval vzpomínkou na Joe Zawinula

Festival Ostrava Jazz Nights pokračoval vzpomínkou na Joe Zawinula

31.10.2013 Hudba

Festival Ostrava Jazz Nights ve středu večer v Parníku pokračoval vystoupením skupiny Zawinul Legacy Band. Kapela letos jede evropské turné a do ostravského klubu zavítala poprvé, i když její klávesista Scott Kinsey se v Ostravě již v minulosti představil se svým sólovým projektem.

Zvětšit obrázek

Baskytarista kapely Zawinul Legacy Band při středečním koncertu v klubu Parník
Foto: Milan Bátor

O tom, že se jedná o jazz světové extratřídy, se mohli posluchači přesvědčit hned první skladbou – energickým svižným otvírákem s dravou energií. Členové bandu Scott Kinsey (klávesy) a Robert Thomas, Jr. (perkuse) jsou v hudebním světě známé veličiny: Kinsey spolupracoval třeba se System of a down, Thomas si zahrál s Jaco Pastoriem, Stanem Getzem a dalšími hvězdami.

Oba ale především participovali na projektu Zawinul Syndicate, nezapomenutelného jazzového velikána Joe Zawinula. Mladší polovina bandu, bubeník Mike Baker a technicky neuvěřitelně disponovaný baskytarista Hadrien Feraud jim tvořili perfektní doprovod. Jméno dalšího hráče bylo pro některé posluchače tak trochu překvapením: místo kytaristy Amita Chatterjee, který se z osobních důvodů z části turné omluvil, zaskočil saxofonista a flétnista Katisse Buckingham.

Tato změna však nezpůsobila žádnou újmu na kvalitě. Buckingham totiž hrál přesvědčivě, jeho linky byly precizně vystavěné a sóla naprosto strhující. Kapela zahrála tvrdé jazzrockové instrumentálky, free jazzové improvizace, ale i pomalé lyrické skladby nabité emocemi.

Zawinul legacy band potvrdil vysokou úroveň komorního festivalu Ostrava Jazz Nights a nezbývá než těšit se na jeho brzké pokračování v podobě světového muzikanta Gavina Harrisona. Tento britský bubeník, který je známý převážně z kapel Porcupine Tree a King Crimson, bude ve střední Evropě prezentovat své poslední album The Man Who Sold Himself. Koncert se chystá na 18. listopadu.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.