Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod O projektu Ostravan.cz

O projektu Ostravan.cz

Již od roku 2013 v Ostravě vychází internetový kulturní deník Ostravan.cz. Hlavní náplň stránek tvoří reflexe všech žánrů umění a novinky z regionálního kulturního dění, zejména rozhovory s umělci, recenze všech premiér divadel na území Moravskoslezského kraje, zajímavých koncertů, hudebních nahrávek, knih a také výstav výtvarného umění.

Autorem projektu je novinář Aleš Honus, který si ke spolupráci přizval několik renomovaných kulturních publicistů. Deník Ostravan.cz je nejenom zrcadlem ostravské kultury, ale také nejzajímavějších kulturních počinů v Moravskoslezském kraji, jehož je Ostrava přirozeným kulturním centrem.

„Myšlenku na vytvoření nezávislé publicistické platformy, která bude reflektovat kulturní dění v Moravskoslezském kraji,  jsem nosil v hlavě několik let. Dlouho jsem se trápil tím, že mimořádně kvalitní počiny, které vznikají v ostravském kulturním prostředí, nenacházejí odpovídající reflexi ve většině médií. Právě proto, že všechna tištěná média se kulturní publicistice systematicky vyhýbají, Ostravan vznil a zaplnil tak prostor, po kterém kulturní veřejnost našeho regionu už dlouho volala,“ tvrdí zakladatel kulturního deníku Aleš Honus.

Ostravan.cz si každý den nalistuje v průměru 1500 unikátních čtenářů, z nichž podstatná část se na tyto stránky pravidelně vrací. Počet zhlédnutých stránek se v roce 2020 pohyboval v průměru kolem 55 až 80 tisíc měsíčně.

Provozovatelem stránek je neziskový Spolek pro kulturní deník Ostravan.cz. Spolek je také provozovatelem Rádia Ostravan, jehož cílem je usnadnit autorské regionální tvorbě cestu k uším posluchačů, a je také nezávislým garantem Moravskoslezských kulturních Cen Jantar, které jsou v Moravskoslezském kraji udělovány od roku 2018 a jejichž pořadatelem je společnost ProJantar.