Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Kvůli nemoci Evy Urbanové se neruší žádné představení. Náhrada bude důstojná

Kvůli nemoci Evy Urbanové se neruší žádné představení. Náhrada bude důstojná

6.11.2013 Hudba

Jedna ze stěžejních akcí letošních oslav 200. výročí narození skladatele Richarda Wagnera – koncert s názvem Wagner Gala v ostravském Gongu se uskuteční i přesto, že jeho hlavní hvězda Eva Urbanová je nemocná. Pořadatelé sehnali důstojnou náhradu v podobě sopranistky Maidy Hundeling. Koncert nazvaný Wagner Gala se uskuteční 15. listopadu od 19 hodin v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. V průběhu večera zazní výběr nejslavnějších předeher a scén z oper Tannhäuser, Bludný Holanďan, Tristan a Isolda, Parsifal a Mistři pěvci norimberští.

Zvětšit obrázek

První dáma české opery Eva Urbanová.
Foto: Archiv umělkyně

Hlavní hvězdou večera měla být právě Eva Urbanová, sólistka Národního divadla v Praze. „Již delší dobu se potýká s neustále se opakujícími virózami, které značně omezovaly její vystoupení. Tento stav ji donutil k rozhodnutí podstoupit komplexní vyšetření. Na základě tohoto vyšetření jí bylo doporučeno radikální řešení chronického stavu během hospitalizace v nemocnici. S ohledem na délku hospitalizace a následnou rehabilitaci jí byl nařízen absolutní hlasový i fyzický klid až do 25. listopadu. Z tohoto důvodu byla nucena zrušit svá vystoupení, která měla na tuto dobu naplánována,“ říká tajemnice Evy Urbanové Jaroslava Herzerů.

Místo Evy Urbanové v programu, který zůstává nezměněn, zaujme jiná skvělá sopranistka – Maida Hundeling. Tato pěvkyně, původem z Tunisu, vystupuje na operních scénách po celé Evropě. Představila se dokonce i v Mekce operních zpěváků – italské  La Scale.  Neznámá není ani v Ostravě, kde v Národním divadle moravskoslezském vystoupila poprvé jako Jenůfa v opeře Její pastorkyňa a letos zazářila ve Wagnerově opeře Lohengrin.

Další představení opery Lohengrin se má uskutečnit již 8. listopadu v Divadle Antonína Dvořáka. Místo Evy Urbanové vystoupí v roli Ortrud bulharská sopranistka Jordanka Derilova. V derniérovém představení Catalaniho opery La Wally dne 23. listopadu od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka vystoupí v titulní roli místo Evy Urbanové polská sopranistka Therese Waldner.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.