Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Filharmonie zahájila nový rodinný cyklus. Příště by neškodilo větší zapojení dětí

Filharmonie zahájila nový rodinný cyklus. Příště by neškodilo větší zapojení dětí

11.11.2013 Hudba

Úplně nový cyklus hudebních pořadů, určených pro nejmenší posluchače, zahájila v neděli odpoledne Janáčkova filharmonie Ostrava. Nová série začala speciálním koncertem s názvem Tleskáme aneb rytmus v hudbě.

Zvětšit obrázek

Během netradičního koncertu byly děti vtaženy přímo do děje.
Foto: Milan Bátor

Kvůli nečekaně velkému zájmu rodičů s dětmi začal nedělní filharmonický koncert s drobným zpožděním. Nedočkavým malým divákům zahrál ostravský orchestr pod taktovkou Jana Kučery na úvod Čajkovského Květinový valčík.

Poté se publiku představili dva průvodci – mladí herci Michal Sedláček a Pavla Gajdošíková, známí z Divadla Petra Bezruče. Vyprávěli dětem, že musí neustále cvičit na všechny nástroje a že by si rádi jen tak sedli a četli noviny. Jejich vstupy byly prokládány hudebními ukázkami, které mohou ilustrovat různé rytmy a tempa. Například zvonkohra signalizovala klepání na dveře nebo Brahmsův Uherský tanec d-moll byl zase příkladem urputného rytmu.

Pěkným intermezzem bylo vystoupení mladého talentovaného klavíristy Vojtěcha Říhy, který dětem zahrál první větu Haydnova klavírního koncertu D-dur. Dalším bodem koncertu bylo pozvání dětí na podium. Ty si mohly cestou půjčit hudební nástroje a zahrát si samy.

Koncert byl určitě pro většinu dětí příjemným zpestřením a obohacením. Dramaturgie pořadu však nebyla optimální. Příliš mnoho prostoru bylo věnováno komplikovanému příběhu s novinami a tleskat do rytmu Bizetovy Carmen děti mohly až v druhé polovině bezmála hodinového programu. Tím a krátkým společným muzicírováním na podiu byla jejich hudební aktivita u konce. Příště by neškodilo zvolit jednodušší příběh a dát dětem daleko víc příležitostí zapojit se do hudebních činností.

Dalším tématem rodinného cyklu bude Barva v hudbě. O té se malí posluchači něco mohou dozvědět 19. ledna 2014.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.