Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Ostravští umělci získali pět nominací na divadelní Ceny Thálie

Ostravští umělci získali pět nominací na divadelní Ceny Thálie

29.1.2014 Divadlo

Nominace na divadelní Ceny Thálie za rok 2013 vyhlásila ve středu v Praze Herecká asociace. Ostrava získala pět nominací. Nominovaná je pěvkyně Jana Šrejma Kačírková za hlavní roli v opeře Anna Bolena, Maida Hundeling za roli Elsy v opeře Lohengrin, Martina Šnytová za hlavní roli v Offenbachově operetě Krásná Helena a Aleš Briscein za roli Parise ve stejné inscenaci. Mezi 24 umělci z ČR, nominovanými na toto divadelní ocenění, je také Tereza Vilišová z Diadla Petra Bezruče, která byla už o den dříve nominovaná za stejnou roli na Cenu Alfréda Radoka.

Zvětšit obrázek

Tereza Vilišová v inscenaci Můj romantický příběh.
Foto: Tomáš Ruta

To, kteří z nominovaných za mimořádné herecké výkony se nakonec stanou i nositeli ceny, bude jasné až 29. března, kdy budou ceny uděleny během ceremoniálu v pražském Národním divadle. Deník Ostravan.cz přináší oficiální zdůvodnění nominací pro ostravské umělce tak, jak zaznělo ve výrocích odborných porot.

Tereza Vilišová za roli Amy v inscenaci Divadla Petra Bezruče Můj romantický příběh: Vilišová, která je i přes své mládí výraznou a stabilní hereckou oporou souboru ostravského Divadla Petra Bezruče, v Jacksonově hře Můj romantický příběh dosáhla na zatímní vrchol svého hereckého umění. Amy totiž musí být nazírána nejen skrze hereččino vidění této postavy, ale i skrze to, jak vidí její jednání její partner. A to vyžaduje hlubokou a složitou povahokresbu, jež musí vést k tomu, aby se obě tyto vize postavy skloubily do jednoho pravdivého portrétu. To se herečce podařilo s vynikajícím účinkem. Příběh mladé ženy, žijící osamělým životem a její cesty k novému a skutečnému životnímu naplnění, na níž musí klopýtat přes bludné kameny nedůvěry ke světu a lidem, včetně možná konečně nalezeného partnera, má tedy v podání Terezy Vilišové silný emocionální dopad do publika a nese v sobě velké lidské poselství.

Maida Hundeling za roli Elsy z Brabantu v opeře NDM Lohengrin: Již přes deset let se na našich operních scénách v poměrně širokém repertoáru objevuje Maida Hundeling. Ve svých kreacích vždy upoutá nejen svým jistým, v celém rozsahu vyrovnaným sopránem, ale také promyšleným a přesvědčivým herectvím. Nejinak tomu bylo i v případě ztvárnění Elsy ve Wagnerově Lohengrinovi. Role sama o sobě je velice náročná a režijní koncepce, založená na jakémsi dualismu postav Elsy a Ortrudy, vyžadovala stylizovaný a zkázněný herecký projev, do kterého pěvkyně dokázala vložit své osobité charisma.

Jana Šrejma Kačírková za roli Anny Boleny ve stejnojmenné opeře NDM: V kariéře Jany Šrejmy Kačírkové je role Anny Bolenyové dalším významným krokem. Její koloraturní soprán stříbřité lehkosti, hbitosti a pružnosti, který dokáže rozvinout do dramatické síly, získává na homogenitě, s níž obsáhne celý rozsah tohoto partu až po tříčárkovanou oktávu a probarvuje se i v hlubší, mezzosopránové tessituře. Je nadána muzikalitou, s níž dává frázím stavbu při propracování dynamiky. A přesně ví, o čem zpívá. Byla královnou inscenace nejen proto, že vytvořila roli skutečné, jakkoli v tu chvíli zavrhované anglické panovnice, která přes všechna ponížení končí svůj život odpuštěním.

Martina Šnytová za roli Heleny v inscenaci NDM Krásná Helena: Martina Šnytová je přes své mládí stálou oporou souboru operety a muzikálu NDM Ostrava. Je doma stejně tak v muzikálovém i operetním žánru, což potvrzuje suverénními pěveckými výkony na obou pólech interpretace. Výrazné hlasové dispozice se navíc snoubí s přirozeným hereckým projevem. Letošní nominaci získala za titulní roli Heleny v inscenaci Offenbachovy operety Krásná Helena s přihlédnutím k výkonu v roli Evelyn v muzikálu Fantom Londýna.

Aleš Briscein za roli Parise v inscenaci operety Krásná Helena v NDM: Aleš Briscein patří mezi unikátní osobnosti nejen v domácím, ale také mezinárodním měřítku. S nezvyklou interpretační lehkostí se dokáže pohybovat ve světě opery, operety i muzikálu. Vždy na nejvyšší možné umělecké úrovni. V Offenbachově operetě Krásná Helena předvedl skvělou hereckou kreaci, jež nepostrádá řadu drobných hereckých detailů i vysoké pěvecké umění v operetním žánru. Jeho role nepostrádá celkový osobnostní nadhled a vtip.

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.