Filharmonie nabídla umění mladých a talentovaných hudebníků
31.1.2014 Milan Bátor Hudba Recenze
Tradiční čtvrteční koncert Janáčkovy filharmonie věnovaným mladým interpretům byl ve znamení dvou půvabných žen. Sopranistka Věra Likérová zazpívala tři árie. Vystřídala ji klavíristka Johanna Haniková. V druhé půli programu zazněla oblíbená 4. symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.
Během koncertu vystoupila mladá pěvkyně Věra Likérová.
Foto: Ivan Korč
Věra Likérová není v Ostravě nijak šířeji známá. Její profesní životopis je však i bez toho bohatý a zajímavý. Vystudovala Pražskou konzervatoř. Zvítězila na několika pěveckých soutěžích a pohostinsky vystoupila v řadě operních divadel. Zpěvačka nabídla ostravskému publiku moc pěkné vystoupení v podobě tří árií od G. Verdiho, W. A. Mozarta a J. Strausse mladšího. Likérová disponuje neobyčejně lahodným subtilním sopránem, který se moc příjemně poslouchá. Největší úspěch sklidila s kupletem Adély z 2. dějství operety Netopýr. Přidala i slušivou hereckou kreaci a intonačně neměla sebemenší problém. Radost poslouchat i dívat se.
Po nezbytné přestavbě, v podobě instalace koncertního křídla přišla chvíle mladinké studentky Janáčkovy konzervatoře v Ostravě Johanny Hanikové. Tato nadaná klavíristka, která už má na svém kontě několik vítězství z mezinárodních soutěží, vystoupila s Beethovenovým prvním klavírním koncertem C dur, op. 15.
Třívětá skladba je z hlediska hudebních kvalit považována za Beethovenův méně šťastný kousek a často se tato skutečnost ráda skrývá za skladatelovo mládí a lpění na stylových finesách klasicismu. Haniková koncert podala velmi slušně. V první větě možná příliš zbytečně přehnala rubata, což vedlo k mírnému nesouladu v souhře. V pomalé střední větě jsem obdivoval její sametový a něžný úhoz. Finální třetí věta byla už dokonalým vítězstvím.
Vystoupení obou mladých umělkyň spolu s Janáčkovou filharmonií bylo skutečně povedené. Třetí mladík, estonský dirigent Kaspar Mänd, si s pestrým repertoárem poradil na svůj věk se ctí. Jeho nastudování Mendelssohnovy 4. symfonie, jsem již ve druhé části večera bohužel neměl možnost vyslechnout, abych stihl ještě jeden koncert v jiné části města.
Podobné koncerty, jako byl ten čtvrteční, jsou do budoucna pro ostravské ctitele klasické hudby přínosem.
Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.