Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Na Colours míří i Bastille, britská indie rocková senzace

Na Colours míří i Bastille, britská indie rocková senzace

17.2.2014 00:00 Hudba

Jeden z největších nových objevů britské hudební scény, skupina Bastille, bude další velkou ozdobou letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava. Kapela je držitelem čtyř letošních nominací v hlavních kategoriích Brit Awards - nejlepší kapela, nejlepší album, nejlepší singl a nováček roku. Účast Bastille pořadatelé oznámili v pondělí.

Zvětšit obrázek

Britská skupina Bastille zahraje na Colours of Ostrava.
Foto: Archiv kapely

Kapela Bastille, která vznikla kolem skladatele a zpěváka Dana Smitha, si během relativně krátké doby své existence dokázala podmanit pořádný kus světa včetně Spojených států amerických. Tvoří ji ještě baskytarista Will Farquarson, klávesák Kyle Simmons a bubeník Chris Wood. „Kapela zaujala chytlavými, až infekčními hity Pompeii, Overjoyed, Laura Palmer nebo Things We Lost In The Fire a také hymnickými refrény evokujícími novoromantismus 80. let,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

K dalším již dříve potvrzeným zahraničním jménům patří mistr islandské melancholie Ólafur Arnalds, australský elektro-soulový písničkář Chet Faker nebo taneční jihoafričtí Skip&Die. Českou scénu budou zastupovat například Monkey Business, Dan Bárta & Illustratosphere, Bára Hrzánová & Condurango, Prago Union, Fast Food Orchestra, První hoře nebo Ille.

V Bastille se vše točí okolo skladatele, zpěváka a hudebníka Dana Smitha. Narodil se 14. července, což je datum dobytí pařížské pevnosti Bastily v roce 1789 a začátku Velké francouzské revoluce. „Dobrý nápad pro název skupiny, protože i když to dopředu nemohl Smith tušit, s Bastille rozpoutal v Británii také pořádný rozruch. Album Bad Blood se stalo v řádu měsíců nejúspěšnějším debutem loňského roku, turné vyprodala skupina během pár hodin, předskakovala Muse a když se objevila v Glastonbury, John Peel Stage praskala pod náporem fanoušků ve švech nejvíc za poslední léta,“ říká hudební publicista Jiří Moravčík.

„Přistupuji ke každé skladbě jinak. Chci, aby měly vlastní příběhy a atmosféry postavené na různých zvucích a žánrech a stylech, které miluji. Což jsou indie rock, pop, folk a filmové soundtracky,“ vysvětlil svůj skladatelský eklektismus Dan Smith. A vůbec se nebrání tomu, když v jeho skladbách hudební kritici slyší silné vlivy Florence and The Machine, Coldplay nebo Mumford & Sons.

Ostatně Bastille mají v oblibě covery a ve své verzi už představili například skladby od City High, Miley Cyrus nebo Franka Oceana. Největšího úspěchu ale docílili hitem Of The Night, který je směsí dvou tanečních skladeb The Rhythm of the Night od italské Corony a Rhythm Is a Dancer od německých Snap!K dalším již dříve potvrzeným účinkujícím Colours of Ostrava 2014 patří zpěvák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, američtí melancholici The National, američtí MGMT, živelná francouzská zpěvačka ZAZ, australští John Butler Trio, francouzští bubeníci Les Tambours du Bronx, americká zpěvačka, básnířka a šampionka slam poetry nigerijského původu Iyeoka, nu-jazzová britská kapela Hidden Orchestra a mnoho dalších.

Festival Colours of Ostrava 2014 proběhne od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Návštěvníci se mohou opět těšit na čtyři dny plné koncertů předních zahraničních i domácích kapel, divadel, workshopů, diskusí, filmů a dalších aktivit na mnoha otevřených i krytých scénách.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.