Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Zpěvačka Emiliana Torrini, známá z Pána prstenů, míří do Ostravy

Zpěvačka Emiliana Torrini, známá z Pána prstenů, míří do Ostravy

26.2.2014 Hudba

Zpěvačka Emilíana Torrini, majitelka okouzlujícího hlasu, je dalším islandským hudebníkem potvrzeným na letošní festival Colours of Ostrava. Účast zpěvačky, která se proslavila mimo jiné písní Gollum's Song z konce filmu Pán prstenů: Dvě věže, potvrdili pořadatelé v úterý večer.

Zvětšit obrázek

Emiliana Torrini na snímku z festivalu Pohoda, kde vystoupila před dvěma lety.
Foto: Archiv umělkyně

„Hudba by vám měla nahnat strach a zároveň být krásná. Něco jako spadnout na zadek a nevědět, jestli se máte smát nebo plakat,” říká Emilíana, po matce Islanďanka a po otci Italka.

Původně z ní měla být operní pěvkyně, nakonec se po restauracích živila jako jazzová a bluesová zpěvačka. Tam ji objevil agent z labelu One Little Indian, u něhož začínala také Björk, a Emilíanu přemluvil k přestěhování do Anglie, kde ji Roland Orzabal  z kapely Tears For Fears pomohl v roce 2005 vyprodukovat debutové mezinárodní album Love in the Time of Science. Zanedlouho pak začala její dodnes trvající spolupráce s britským multiinstrumentalistou a producentem Danem Careyem.

Od intimity dalšího alba Fisherman´s Woman si Emilíana odskočila do velkého showbussinesu – podílela se na hitu Slow, za který byla Kylie Minogue nominovaná na Grammy, a s Paulem Oakenfoldem nazpívala skladbu Hold Your Hand. Obdiv, slávu a nadšené recenze získala Emilíana ale až v roce 2008 za vynikající album Me and Armini.

Na Colours přiveze zpěvačka loňskou novinku Tookah, se kterou posbírala v Icelandic Music Awards čtyři nominace.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.