Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Zemřela Naděžda Letenská, dlouholetá členka ostravské činohry

Zemřela Naděžda Letenská, dlouholetá členka ostravské činohry

27.2.2014 Divadlo

Ve věku nedožitých 88 let zemřela ve středu ostravská herečka Naděžda Letenská, emeritní členka činohry Národního divadelního moravskoslezského a dlouholetá opora tohoto souboru. Během svého života ztvárnila na ostravské scéně desítky charakterních i komických rolí. O skonu umělkyně informovala mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Zvětšit obrázek

Naděžda Letenská v inscenaci Nebezpečné vztahy z roku 1988.
Foto: Archiv Národního divadla moravskoslezského

Naděžda Letenská se narodila 12. dubna 1926 v Praze.  Hned po válce nastoupila do nově vzniklého Těšínského divadla a odtamtud přešla do Beskydského divadla v Novém Jičíně. V roce 1951 byla angažována do činohry tehdejšího Státního divadla v Ostravě (dnes Národní divadlo moravskoslezské) a v tomto angažmá setrvala plných třicet let až do svého odchodu do důchodu.

„Od rolí mladých dívek, v nichž však zároveň uplatňovala i svůj smysl pro kresbu humorných stránek jejich charakterů, přešla po několika letech do charakterního i komického oboru,“ uvedlo divadlo ve smutečním oznámení.

Z prvních rolí je nutno přijmout její Hermii ve Snu noci svatojanské, Verunku v Našich furiantech, Lízu v Hoři z rozumu, Duňašu ve Višňovém sadu nebo Cvetajevovou v Měšťácích.

Do zralejšího oboru nahlédla poprvé rolí Cvrčkové ve hře Ze života hmyzu, pak následovala celá řada dalších rolí – Hošková ve Veselých paničkách windsorských, Amélie v Domu doni Bernardy, Slečna Prismová v komedii Jak je důležité míti Filipa, slečna Elis ve Filozofské historii, Gabriela v Bláznivé ze Chaillot, Valča Peroutová ve Šrámkově Létu, paní de Rosemonde v Nebezpečných vztazích, Pavla Krausová v Kočičí hře a mnoho dalších.

Její herecké charakteristiky postav byly vždy velmi ostré a výrazné a pro diváky poutavé i v dalších, menších rolích, které jí byly svěřovány.

Do důchodu odešla v roce 1981, ale jako výrazná herecká osobnost byla zvána k hostování i v dalších letech. Její poslední rolí byla Adelaida Brucknerová v druhé ostravské inscenaci Kočičí hry v roce 1997.

Svůj život zasvětila zejména divadlu, objevovala se ale i v televizi. Poprvé před kamerou stála v malé epizodní roli ven filmu Partyzánská stezka z roku 1959, hrála menší role v dětských snímcích natáčených v gottwaldovském studiu (Už se nebojím, 1984; Pohlaď kočce uši, 1985), hrála třeba i v dvoudílné televizní inscenaci o životě skladatele Rudolfa Piskáčka Věčný tulák (1990).

Naděžda Letenská do konce svých dnů žila v Ostravě, v poslední době zcela v soukromí. Od Nadace Život umělce obdržela v roce 2008 ocenění Senior Prix.

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.