Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Od úmrtí Karla Kryla je to přesně 20 let. Ostrava chystá koncert na jeho počest

Od úmrtí Karla Kryla je to přesně 20 let. Ostrava chystá koncert na jeho počest

3.3.2014 00:00 Hudba

V pondělí si celá Česká republika připomíná 20 let od odchodu Karla Kryla, 12. dubna zase 70 let od jeho narození. Stranou nezůstane ani Český rozhlas Ostrava, kde kultovní písničkář natočil písně na legendární desku Bratříčku, zavírej vrátka.

Zvětšit obrázek

Písničkář Karel Kryl na archivním snímku.
Foto: Bob Pacholík (www.karelkryl.cz)

V úterý se v hudebním Studiu 1 v budově Českého rozhlasu v centru Ostravy uskuteční koncert nazvaný Pocta Karlu Krylovi. Vzdát hold mu přijdou jeho bratr Jan a členové sdružení Šafrán – Vladimír Merta, Petr Lutka a Dagmar Andrtová-Voňková.

„Chtěli jsme na osobnost Karla Kryla zavzpomínat společně s písničkáři, kteří mu jsou svou tvorbou nebo životním postojem blízcí. I proto padla vedle jeho bratra volba na členy Šafránu,“ říká dramaturgyně koncertu Monika Horsáková. „Vystupující představí převážně vlastní písně. Vladimír Merta ale třeba slíbil, že zahraje i vlastní coververzi Krylových Monologů,“ dodává.

Veřejně přístupný koncert začíná v 19 hodin. Vstupenky za 150 korun lze zakoupit na recepci Českého rozhlasu Ostrava na ulici Dr. Šmerala 2 nebo v Ostravském informačním servisu.

Záznam koncertu odvysílají všechny regionální stanice Českého rozhlasu ve středu 19. března od 20.04 hodin v rámci pořadu Koncert Studia Noc.

Karel Kryl patří k nejvýraznějším folkovým písničkářům druhé poloviny minulého století. První básně a písně začal psát už na střední keramické škole. Po maturitě v roce 1962 byl na umístěnku odeslán do teplické továrny vyrábějící sanitární keramiku. V Teplicích začal s novými přáteli hrát autorské divadlo, pro které psal písničky. Už následujícího roku byl ale povolán na vojnu. Po více než dvou letech vojenské služby se Kryl do Teplic na chvíli vrátil a napsal první později slavné songy. Vznikly Anděl, Salome, Pieta.

„V šestašedesátém roce to zkoušel v Olomouci jako výtvarník a textař hudební skupiny The Bluesmen. Kapela se zaměřila ale převážně na anglický repertoár, a tak spolupráce záhy skončila. V roce 1967 se Karel Kryl vrátil do Nového Jičína a napsal Morituri te salutant, Veličenstvo Kat a Píseň Neznámého vojína. Díky Miloši Zapletalovi začal nahrávat v ostravském rozhlase písničky, které se později staly páteří jeho první dlouhohrající desky Bratříčku, zavírej vrátka,“ říká vedoucí programu Českého rozhlasu Ostrava Richard Piskala.

V noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupily do Československa armády pěti států Varšavské smlouvy, aby potlačily zdejší obrodný proces. „Koncem roku manželé Černí do rozhlasového pořadu Houpačka nasadili Krylovu píseň Bratříčku, zavírej vrátka. Jeden z později nejznámějších českých protestsongů 20. století si okamžitě získal posluchače,“ vzpomněl Piskala.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.