Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Svatováclavský festival začne o měsíc dříve. Přijede operní bohyně Martina Janková

Svatováclavský festival začne o měsíc dříve. Přijede operní bohyně Martina Janková

12.3.2014 Hudba

Největší tuzemský festival zaměřený na duchovní hudbu, tedy Svatováclavský hudební festival, ohlásil některé nejdůležitější body svého jedenáctého ročníku. Do Ostravy přicestuje jedna z nejlepších operních zpěvaček na světě, sólistka Curyšské opery a rodačka z Karvinska Martina Janková. Festival letos po deseti letech mění dobu svého konání a začne již 1. září.

Zvětšit obrázek

Martina Janková patří k tomu nejlepšímu, co dala Česká republika světu.
Foto: Archiv

„Hlavním důvodem, který nás přivedl ke změně tradičního termínu konání festivalu, je snaha zvýšit komfort hudebníků i návštěvníků. Všechny koncerty se odehrávají v kostelích, kde teplota v říjnu bývala často na hranici přijatelnosti a několikrát hrozilo, že kvůli tomu budeme muset koncert dokonce zrušit. Orchestry a sólisté kromě toho často již v říjnu odjíždějí na zahraniční turné a nemohli tak přijmout pozvání na náš festival,“ řekl ředitel festivalu Igor Františák.

Dramaturgie 11. ročníku se podle něj ponese ve znamení Roku české hudby. 30 koncertů v 17 městech a obcích Moravskoslezského kraje uvede díla českých skladatelů od baroka až po současnost v podání předních českých i zahraničních umělců.

Úvodní Dvořákovo Requiem zazní 1. září 2014 v 18 hodin v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách v interpretaci Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Jako sólisté se představí přední čeští pěvci Simona Šaturová (soprán), Veronika Hajnová (alt), Richard Samek (tenor) a Martin Gurbaľ (bas).

Dalším nepřehlédnutelným vokálně-instrumentálním počinem bude uvedení dvou velkých duchovních děl Jana Dismase Zelenky – Missa Dei Filii a Te Deum 14. září v Evangelickém kostele v centru Ostravy. „Podařilo se nám vytvořit velmi zajímavou konstelaci. Českého barokního skladatele z období sasko-polské unie, který byl ovlivněn italskou hudbou a působil na saském dvoře v Drážďanech, bude interpretovat saský Drážďanský komorní sbor a polský Wroclawský barokní orchestr pod taktovkou českého dirigenta Václava Lukse,“ vyzdvihuje středoevropský rozměr projektu jeho iniciátor Oliver Geisler z Drážďanského komorního sboru, který má světové renomé.

Jako sólisté vystoupí vynikající umělci specializující se na starou hudbu. Mezi nimi především Martina Janková, která se na festival vrátí po dvou letech a poté, co loni musela odřeknout svou účast z důvodu nemoci.

Nevšedním uměleckým zážitkem bude i vystoupení komorního souboru PhilHarmonia Octetu 10. září ve Frýdlantě nad Ostravicí a následujícího dne v Dolním Benešově, kde zazní mimo jiné premiéra nové skladby ostravského klarinetisty a skladatele Aleše Pavlorka.

Předprodej vstupenek na 11. ročník Svatováclavského hudebního festivalu bude zahájen v květnu.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.