Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Na hudební festival Janáčkův máj už je vyprodaná polovina vstupenek

Na hudební festival Janáčkův máj už je vyprodaná polovina vstupenek

1.4.2014 Hudba

Přestože do zahájení hudebního festivalu Janáčkův máj zbývá ještě asi sedm týdnů, o vstupenky v předprodejích je velký zájem. Z bezmála devíti tisíc dostupných lístků na všech dvacet festivalových koncertů je vyprodaná téměř polovina. Pořadatelé v pondělí informovali, že první koncert je už vyprodán celý.

Zvětšit obrázek

Špičkový norský klavírista Christian Ihle Hadland zahájí letošní ročník Janáčkova máje.
Foto: Kim Laland, Nordic Artists Management

Vstupenky už dnes není možné sehnat na vystoupení varhaníka Jaroslava Tůmy, který bude v kostele sv. Václava v centru Ostravy interpretovat skladby Bohuslava Matěje Černohorského a jeho pokračovatelů. Řada koncertů bude už brzo s velkou pravděpodobností vyprodaná také. „Poslední vstupenky ještě zbývají na závěrečný koncert Českého národního symfonického orchestru, na koncert Ostrava a její skladatelé, na koncert Vojtěcha Dyka, Ivy Bittové a souboru Musica Florea a také na koncerty sopranistky Pretty Yende nebo souboru Bergen Barokk,“ informoval mediální zástupce festivalu Petr Bohuš.

Největším lákadlem Janáčkova máje je vystoupení jedné z nejžádanějších interpretek na světě a houslistky století Julie Fischer. To však není zdaleka jediným zajímavým bodem letošního festivalového programu.

Například hned na zahajovacím koncertu 22. května se s Janáčkovou filharmonií Ostrava a norským klavírním talentem Hadlandem Christianem Ihlem představí úspěšný a oblíbený dirigent ze Španělska s venezuelskými kořeny Manuel Hernandéz Silva. I o tento koncert je velký zájem. „Z celkové tisícovky je již prodáno na zahajovací koncert 700 vstupenek,“ uvedl Bohuš.

Na festivalu vystoupí také oceňovaná houslistka Hana Kotková, která 2. června v Ostravě zahraje Koncert pro housle a orchestr č. 2 soudobého amerického minimalistického skladatele Philipa Glasse. Vedle Hany Kotkové na večeru pojmenovaném Slovanské inspirace vystoupí v dalších třech skladbách kvalitní pěvečtí sólisté, Pražský filharmonický sbor a Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína pod vedením dirigenta Tomáše Hanuse.

Poprvé na Janáčkově máji bude hostovat balet Národního divadla Praha. 27. května předvede působivé moderní taneční představení v choreografii a režii držitele Thálie, vynikajícího tanečníka a šéfa baletu Národního divadla Petra Zusky. Ten tanec vytvořil na hudbu Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla.

Na počest 450. výročí narození Williama Shakespeara zazní 5. června v podání Janáčkovy filharmonie skladby věnované jeho dílu. Orchestr bude řídit Leoš Svárovský.

39. ročník Janáčkova máje se uskuteční ve dnech 22. května až 11. června v Ostravě i v několika dalších městech Moravskoslezského kraje.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.