Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Colours i letos nabídnou Drive Stage, scénu míchající zdánlivě neslučitelné žánry

Colours i letos nabídnou Drive Stage, scénu míchající zdánlivě neslučitelné žánry

8.4.2014 10:00 Hudba

Speciální Drive Stage, která se stala novinkou minulého ročniku Colours of Ostrava, bude i v letošním roce pokračovat v mapování alternativních proudů v country, folku, blues, akustické hudbě a rockabilly. V obřím stanu poblíž hlavní scény i letos vystoupí celkem patnáct kapel z celého světa i od nás, které patří k tomu nejlepšímu v této oblasti.

Zvětšit obrázek

Kapela Slim Cessna´s Auto Club míří na Colours of Ostrava.
Foto: Archiv kapely

„Nepřestává nás bavit objevovat dravé a živelné kapely, které neuznávají žádná tabu. Country a folk ohýbají přes punk, rock, balkánskou hudbu, ska, temný kabaret a ještě temnější blues,” říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. Diváci mezi letošními jmény najdou jak velké mezinárodní hvězdy, tak i čerstvé objevy, divoké koncertní kapely i křehké folkaře. „Každá z nich přitom představuje svébytný originál. Některé mají hlasy ostré jako kudla, některé namísto bicích používají železné řetězy nebo oslí zuby,” doplňuje Zlata Holušová.

K hlavním jménům letošní Drive Stage na Colours of Ostrava budou patřit američtí country-punkoví Slim Cessna’s Auto Club, dále australští Graveyard Train, kteří využívají i kladiva a řetězy pro temný mix dark country, rockabilly, bluegrassu, punku, psychedelie a bush ballad, nebo američtí, na Grammy nominovaní North Mississippi Allstars, které s jejich syrovým boogie bluesrockem na Colours of Ostrava osobně doporučil Robert Plant.

Z Londýna přijede do Ostravy kapela The Great Malarkey, bláznivě míchající punk, ska, balkánskou dechovku a kabaret, ze San Franciska pak písničkářka Rupa Marya s formací The April Fishes, kteří volně střídají francouzský šanson, punkrock, gypsy swing, tango, cumbiu a americký folk 60. let zdobený špetkou indické bhangry.

Polsko zastoupí dvě kapely – Orkiestra św. Mikołaja, legendární skupina dokazující už přes čtvrt století, že lidová hudba se dá hrát i na starobylé akustické nástroje moderně, nápaditě a se strhujícím způsobem. Na Colours zahraje také smyčcový kvintet Volosi, který během okamžiku dokáže z lyricky hladivých minimalistických pasáží přejít do energického výbuchu.

Ctitele francouzské hudby rozvášní dvojčata Jessica a Caroline Jeandon, alias Isaya, které hrají folkové písničky křtěné gospelem nebo nabroušeným bluesrockem, a světově proslulá mužská vokální skupina z Marseille Lo Cor dle la Plana, jejíž členové zpívají v jazyce středověkých trubadúrů oksitánštině a věnují se polyfonii.

„Podobně temperamentní zážitek nabídne čtyřčlenná ženská vokální skupina Assurd z Neapole. Hudbu od hranic Mexika a USA přiveze kapela David Wax Museum s osvěžujícími melodiemi, báječnými hlasy a folkrockem prolnutým rozpustilým mexickým stylem son jarocho,“ dodává mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Za Českou republiku se na Drive Stage představí formace Lucie Redlové, Beaty Bocek a Jitky Šuranské nazvaná MDŽ, plzeňská rockabilly/psychobilly kapela Mordors Gang, punkrockoví Queens of Everything a dirty countryoví The Moonshine Howlers s punkovou dravostí a americkým zpěvákem Brianem Wayne Evansem.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.