Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ostravská konzervatoř hostí čtvrtý ročník Varhanní přehlídky mladých

Ostravská konzervatoř hostí čtvrtý ročník Varhanní přehlídky mladých

9.4.2014 Hudba

Čtvrtý ročník Varhanní přehlídky mladých Ostrava 2014 se koná v tomto týdnu na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě k poctě Ch. M. Widora, vynikajícího francouzského varhaníka a především skvělého skladatele varhanní hudby narozeného před 170 lety. Přehlídka má proto v podtitulu napsáno Rok (nejen) české hudby. V Ostravě se koná poprvé.

Zvětšit obrázek

Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě.
Foto: Archiv

Kromě českých hudebních skladatelů v letošním roce přehlídka uctí řadu výročí narození a úmrtí i u osobností světových.

Na dvě desítky studentů varhanní hry se svými pedagogy z Prahy, Pardubic, Kroměříže, Olomouce, Brna, Opavy, ale i slovenské Bratislavy se v Ostravě setkává do čtvrtka. „Dosud tyto přehlídky probíhaly v Opavě, Olomouci a Pardubicích, poprvé probíhá na naší konzervatoři,“ informuje Soňa Javůrková, ředitelka Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě.

Vzácným hostem bude francouzský varhaník a pedagog Jean-Baptiste Monnot, který povede seminář a masterclass a zároveň se představí na večerním recitálu ve středu 9. dubna. Tento francouzský umělec je titulárním varhaníkem v kostele St Louis des Chartrons v Bordeaux a profesorem v International Paris Conservatoire of Music.

Hlavním cílem setkání varhaníků je nejen příležitost k veřejnému koncertování a srovnávání dosažené úrovně všech účastníků, ale také možnost zúčastnit se diskuzních seminářů pořádaných po koncertech se studenty a jejich pedagogy.

„Koncerty jsou přístupné veřejnosti a konají se v Janáčkově sále, kde máme instalovány vlastní varhany“, zve Soňa Javůrková zájemce o varhanní hudbu. Varhany ostravské konzervatoře byly postaveny v roce 1997 jako opus 3700 krnovské firmy Rieger-Kloss Varhany. Po nedávné rekonstrukci firmou bratrů Pončových patří k nejmodernějším a zvukově nejzajímavějším nástrojům v Ostravě.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.