Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Fenomén Adash se vrátil. Podle sbormistra jen nakrátko, ale kdo ví

Fenomén Adash se vrátil. Podle sbormistra jen nakrátko, ale kdo ví

1.6.2014 Hudba

Před pěti lety ukončilo koncertní činnost jedno z nejlepších vokálních těles této republiky – ostravský Adash. Za deset let své existence zvládl dívčí vokální soubor pod vedením docenta Tomáše Novotného odehrát pět set koncertů po celém světě, vystoupit na Pražském jaru, v Parlamentu a Spojených státech amerických. V roce 2009 oficiálně ukončil svoji činnost. Nyní je zpět. Na jak dlouho a proč?

Zvětšit obrázek

Z koncertu obnoveného sboru Adash v Cooltouru.
Foto: Vladislav Fajgl

Adash, který vznikl při Ostravské univerzitě, se zabývá interpretací hebrejských písní a dosáhl v této oblasti velkého mistrovství. O tom se mohli přesvědčit také návštěvníci sobotního Templfestu, kde se k překvapení Ostravanů objevilo jméno tohoto souboru mezi účinkujícími. Koncert, který se stejně jako celý festival odehrál v multižánrovém centru Cooltour na Černé louce, vzbudil velký zájem. Bylo zaplněno do posledního místa a židle nezbyly pro dalších padesát lidí. Bylo zřejmé, že Adash chybí mnoha lidem nehledě na pětiletou pomlku.

Jak to však opravdu bude? Je to mimořádný a jediný koncert nebo obnovení? Co se vlastně skrývá za tímto koncertem? To všechno i spoustu dalších věcí osvětlil umělecký vedoucí souboru docent Tomáš Novotný. Jako obvykle koncert sám moderoval velmi vtipným a zároveň poutavým způsobem. Jeho charisma je jedinečnou kombinací suchého humoru spojeného s obrovským nadhledem a zkušenostmi. Například v písni David a Goliáš, kterou Adash s chutí zazpíval, poprosil diváky, jestli by mu nepomohli s překladem této písně do hebrejštiny – nedokáže si prý poradit s větou: Obr do pidimužíka mydlí.

_DSC0185

Z koncertu obnoveného sboru Adash v Cooltouru. (Foto: Vladislav Faigl)

Novotný se také rozhovořil o tom, proč Adash po pěti letech obnovil. Stalo se tak kvůli nabídce prestižního koncertního turné po Izraeli. Tato lákavá nabídka se zřejmě neodmítá a proto je Adash zpátky. Poté prý opět činnost ukončí. Novotný také poznamenal, že tomuto jedinému koncertu v Cooltouru předcházely jen tři zkoušky. No marná sláva, za tři zkoušky by takto nezpíval ani Caruso.

Něco mi však na vysvětlení docenta Novotného nehrálo. Proč, když hovořil o výlučnosti koncertu a turné, zároveň prozradil, že se soubor výrazně obrodil o mladé členky? Vysvětlil, že mezi nejmladší a nejstarší zpěvačkou je rozdíl dvacet pět let a na otázku, proč soubor obnovil, řekl, že je to kvůli křesťanské trpělivosti: „Kdybyste věděli, kolik dotazů mi přišlo s otázkami: Kdy hrajeme? Kde to je? Co tam hrajeme? Pak byste mi to i věřili“, ukončil humorně Novotný.

Tady přece něco nehraje. Když už obrodím soubor o nové členky a navíc prozradím touhu po duchovním cvičení, možná tento vysněný příběh neskončí jen izraelským turné. Tomáš Novotný potřebuje exercicie dívčích dotazů a hlasů stejně jako květina vodu.

Osobně doufám, že jej znovuzrození jeho „dítěte“ nenechá chladným k hlasům volajícím po Adash. Nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že by si to přáli zřejmě všichni, kdo tento sbor znají. Zatím docentu Novotného a jeho Adash přeji mnoho krásných zážitků a pozitivních ohlasů z Izraele.

Adash je zpátky! Věřme, že nadlouho.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.