Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Televize odvysílá záznam oceňované inscenace S nadějí, i bez ní

Televize odvysílá záznam oceňované inscenace S nadějí, i bez ní

3.11.2014 00:00 Atd.

Česká televize připravila do vysílání záznam jedné z nejlepších inscenací Komorní scény Aréna S nadějí, i bez ní. Stane se tak téměř rok od jejího natáčení, které s konalo loni na začátku prosince. Tehdy se vše s inscenací spojené přesunulo do televizního studia České televize v Ostravě-Radvanicích, aby tam televizní štáb v čele s režisérkou Lenkou Wimmerovou během čtyř dnů připravil záznam této oceňované inscenace. Vysílat se bude 10. listopadu ve 20.20 na ČT art.

Zvětšit obrázek

Alena Sasínová-Polarczyk a Albert Čuba v inscenaci S nadějí, i bez ní.
Foto: Roman Polášek

Hra Tomáše Vůjtka S nadějí, i bez ní měla svou divadelní premiéru v lednu 2012 a od té doby se stala legendou. Reprezentovala Komorní scénu Aréna na významných divadelních festivalech a získala hned několik prestižních cen. Tomáš Vůjtek byl za tento text oceněn v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka, kde získal v roce 2009 druhé místo, přičemž první místo nebylo uděleno. O tři roky později hru na jevišti Arény v české premiéře režíroval umělecký šéf tohoto divadla Ivan Krejčí.

Tomáš Vůjtek později za hru získal také Cenu Hvězd na vrbě, kterou Nadace Alfréda Radoka uděluje jen výjimečně. Herečka Alena Sasínová-Polarczyk za roli nazvanou Ona obdržela Cenu Českého divadla a inscenace se také pyšní Cenou Marka Ravenhilla za rok 2012. Není tedy divu, že si Česká televize Ostrava vybrala mezi desítkami dalších divadelních děl právě S nadějí, i bez ní, aby ji zachytila a do budoucna uchovala v podobě televizního záznamu.

Hra vznikla podle knihy vzpomínek Zpráva o mém muži, kterou napsala Josefa Slánská, vdova po popraveném někdejším tajemníkovi KSČ Rudolfu Slánském. V ní se Slánská pokusila očistit jméno svého manžela, který skončil coby oběť vykonstruovaných politických procesů v 50. letech 20. století, jež však sám původně připravoval. Divadelní inscenace je reflexí hrůzných dějin českého komunismu a potažmo našich moderních dějin vůbec, neboť děj hry končí až v devadesátých letech minulého století. Tato reflexe je ale vedena s humorem, který je často sarkastický a místy i hodně černý.

Hra byla napsána přímo pro představitelku hlavní role Alenu Sasínovou-Polarczyk. Česká televize dlouho hledala vhodného režiséra, který by si troufl převést groteskně kabaretní stylizaci divadelní inscenace do televizní podoby. Nakonec se tohoto úkolu zhostila pražská režisérka Lenka Wimmerová, která má za sebou několik televizních filmů a také režii některých dílů seriálu Soukromé pasti či dramatického cyklu kanálu HBO Terapie II. „Nejvíce mne asi zaujala forma. Připomněla mi Tarantinovy Bastardy. Připadá mi důležité, aby se neblahé události let padesátých neustále připomínaly. Generace přímých účastníků vymírá, to znamená, že stopa po oněch zvěrstvech zarůstá a to mi přijde velice nebezpečné,“ říká sama režisérka na adresu divadelní inscenace.

Část veřejnosti se mohla se záznamem seznámit už v červnu tohoto roku, kdy Komorní scéna Aréna ve spolupráci s ostravským studiem České televize uspořádala předpremiéru televizní podoby S nadějí, i bez ní. Promítání tehdy proběhlo přímo v sále nejmenšího ostravského divadla.

Celostátní televizní premiéra záznamu inscenace S nadějí, i bez ní se odehraje  10. listopadu 2014 ve 20.20 hodin na programu ČT art.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.