Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Ostravské divadlo uvede v české premiéře hru o vyhnání sudetských Němců

Ostravské divadlo uvede v české premiéře hru o vyhnání sudetských Němců

19.1.2015 00:00 Divadlo

Novou inscenací Odsun!!!, která bude mít premiéru ve čtvrtek, završí činohra Národního divadla moravskoslezského v Ostravě volnou trilogii o ztrátě historické paměti (předchozími částmi byly inscenace Smrtihlav a Za vodou). Tématem původní ostravské hry Odsun!!! je vysídlení sudetských Němců po II. světové válce, které dodnes vzbuzuje v naší společnosti protichůdné reakce.

Zvětšit obrázek

Snímek ze zkoušky připravované inscenace Odsun!!!.
Foto: Radovan Šťastný

Národní divadlo moravskoslezské do této ožehavé debaty vstupuje po svém, tentokrát v ryze autorském projektu, na jehož textu se vedle režiséra inscenace Ivana Buraje podíleli i oba dramaturgové činoherního souboru – Dagmar Radová a Marek Pivovar. „Psaní ve třech byl nakonec docela koncepční tah, jelikož tématem inscenace je mizení blízkosti mezi lidmi a sociální izolovanost,“ komentuje spolupráci Ivan Buraj.

Děj inscenace zavede diváka do města v pohraničí a především do jednoho domu stojícího na samotě. Zde žije německá rodina (před válkou a po ní) a také rodina česká, která symbolizuje současnost. Důležitou složkou děje jsou také bouřlivé schůze ve městě těsně po válce, na nichž se rozhoduje, jak bude odsun vlastně probíhat, do jaké míry půjde o akci klidnou či naopak provázenou násilím.

„Naše inscenace ovšem tyto historické děje nebude zobrazovat jen bezprostředně, klade si také za cíl poukázat na to, že byť se odsun může zdát jako dějinami zpracovaná a uzavřená událost, její následky a paralely jsou stále přítomné,“ uvádí dramaturg Marek Pivovar. „Pokoušíme se spíše nahlédnout na naši současnost perspektivou této historické události a na základě tohoto pohledu poukázat na to, že odsun nebyl jenom střetem dvou národů, ale jednalo se především o důsledek civilizační krize ‚moderní doby‘. A tyto krize: krize hodnot, krize pocitů, krize povídání si, krize důvěry mezi sousedy, krize chápání skutečnosti, krize občanské společnosti, krize kultury a krize ekonomická, které provázely nejhorší tragédie 20. století, nejsou ani dnes zdaleka překonány,“ doplňuje Ivan Buraj.

Scéna a  kostýmy inscenace Odsun!!! jsou dílem Jany Boháčkové a  Lenky Jabůrkové, diváci se mohou těšit na Jana Fišara (Karel, otec), Annu Cónovou (Miluše, matka), Petru Lorencovou (Klára, jejich dcera), Ivana Dejmala (Honza, jejich syn), Ladu Bělaškovou (Tanja, Honzova snoubenka) a mnoho dalších herců.

Česká premiéra inscenace Odsun!!! se koná ve čtvrtek 22. ledna od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Předpremiérové setkání s  autory a  tvůrci inscenace se bude konat ve Fiducii v úterý 20. ledna od 18 hodin.

(Tisková zpráva Národního divadla moravskoslezského)

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.