Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo PLATO vystaví objekt Kateřiny Vincourové a do útrob díla zve i ostravské kapely

PLATO vystaví objekt Kateřiny Vincourové a do útrob díla zve i ostravské kapely

16.3.2015 00:00 Obraz & Slovo

Významná česká umělkyně Kateřina Vincourová představí ve čtvrtek 19. března v ostravské městské galerii PLATO ve vítkovickém Gongu svůj monumentální objekt s názvem Nahlížet nasloucháním (Listening Eyes). Součástí neobvyklé instalace budou i živí hudebníci.

Zvětšit obrázek

Objekt Kateřiny Vincourové s názvem Nahlížet nasloucháním.
Foto: Galerie PLATO

Rozměrné a výtvarně velmi působivé dílo původně vzniklo na základě výzvy Didiera Montagne pro provedení díla současného českého hudebního skladatele Miroslava Srnky Zvuková mapa (projekt se uskutečnil pod hlavičkou Prague Modern Ensemble). Objekt Kateřiny Vincourové je tedy míněn především jako prostředí pro hudební performanci a nedílnou součást hudební události, současně se však jedná o zcela svébytné výtvarné dílo.

„Instalace-objekt Kateřiny Vincourové radikálně mění způsob vnímání hudební produkce, aktivizuje publikum a zároveň mu klade omezení jiného druhu, než na jaké je zvyklé při klasickém dělení prostoru na pódium a hlediště,“ řekl umělecký ředitel PLATO Marek Pokorný. „Jako samostatný objekt nově definuje prostor, ve kterém je umístěn, v případě dvorany Gongu vytváří měkkou textilní protiváhu maskulinnímu betonu, sklu a plechu,“ dodal Pokorný.

Kromě úvodního hudebního večera, na němž zazní skladba Miroslava Srnky v podání Prague Modern Ensemble, se v objektu Kateřiny Vincourové v následujících dnech uskuteční ještě řada dalších koncertů. Galerie tak vyzývá umělce, hudebníky a performery k účasti na tomto projektu.

„Dílo Nahlížet nasloucháním bývá přezdíváno také Ufon“, říká Dita Eibenová, dramaturgyně celoročního doprovodného programu PLATO, jehož smyslem je pod názvem Paralelní mise oživovat vztah současného výtvarného umění a dalších uměleckých aktivit.

Objekt Kateřiny Vincourové v tomto případě poskytne řadě studentských kapel a divadelních uskupení možnost představit se veřejnosti v unikátním prostředí. „Stále platí výzva pro umělce, kteří by chtěli v tomto prostoru vystoupit,“ připomněla Dita Eibenová a dodala, že volných je ještě několik termínů.

(Tisková zpráva)

Výstava, kterou ve čtvrtek 19. března v 19 hodin zahájí Marek Pokorný, potrvá do 5. 4. 2015.

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.