Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Na Ostravské dny se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů z celého světa

Na Ostravské dny se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů z celého světa

29.5.2015 00:00 Hudba

Letošní bienále Ostravské dny, které jsou i v celosvětovém měřítku jednou z nejdůležitějších akcí svého druhu, se těší historicky rekordnímu zájmu z řad studentů hudby. Letos se k účasti přihlásilo rekordních 60 zájemců z celého světa.

Zvětšit obrázek

Rezidenti bienále Ostravské dny.
Foto: Archiv Ostravského centra nové hudby

Ostravské centrum nové hudby v čele se skladatelem a dirigentem Petrem Kotíkem vybralo z bezmála šesti desítek přihlášek kandidátů 37 rezidentů ze 17 zemí (Brazílie, Kanada, Česká republika, Čína, Kypr, Estonsko, Německo, Velká Británie, Maďarsko, Irán, Japonsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Španělsko, Taiwan a USA). „Počet přijatých studentů je od vzniku Ostravských dnů limitovaný, a to z důvodu nutnosti spolupracovat soustředěně a v přímé blízkosti s lektory,“ uvedla zástupkyně organizátorů Kristýna Konczyna.

Rezidenty Ostravských dní se opět stanou převážně doktorandi prestižních světových univerzit nebo jejich čerství absolventi (Columbia University, California Institute of the Arts, University of Huddersfield, Královská konzervatoř v Haagu a další).

Rezidenti budou v Ostravě pracovat s lektory ve skupině i individuálně, a to po dobu tří týdnů (10. – 29. srpna). Tato délka a „komornost“ dennodenních setkání činí Institut Ostravské dny jedním z nejdelších a nejexkluzivnějších letních setkání a kurzů na světě. Mezi třináct lektorů, kteří budou se studenty konzultovat otázky kompozice i obecné principy umělecké tvorby, patří letos skladatelé Peter Ablinger, Richard Ayres, Johannes Kalitzke, Petr Kotík, Bernhard Lang, George Lewis, Alvin Lucier, Helmuth Oehring, Jennifer Walshe, Christian Wolff a další. „Unikátní je účast skladatele Alex Minceka, který se účastnil prvních Ostravských dní v roce 2001 jako student, do Ostravy se vrací po 14 letech už jako lektor a velmi respektovaný americký skladatel,“ podotkla Kristýna Konczyna.

Institut Ostravské dny je organizován každé dva roky a jeho základnou je Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která v letním provozu nabízí vynikající podmínky pro soustředěnou práci a přípravu na koncerty festivalu. Od doby svého vzniku v roce 2001 Institut významně přispěl k rozvoji vzdělání a kompozičních zkušeností studentů a absolventů prestižních univerzit z Evropy, USA, Asie i Afriky, s viditelným akcentem na studenty z ČR, kteří tak přicházejí do úzkého kontaktu se světovými trendy (letos byli přijati 4 rezidenti z ČR). Někteří rezidenti se na Institut vracejí i opakovaně.

„Díky Institutu Ostravské dny, které jsou nazývány také skladatelským veletrhem, se vytvořila během let hustá síť kontaktů a vzájemné spolupráce zúčastněných napříč celým světem a už zcela nezávisle na Ostravských dnech, což je jedním z hlavních cílů našeho skladatelského bienále,“ dodala Konczyna. Vybraným rezidentům poskytuje Ostravské centrum nové hudby stipendia (plná částka za účast je 2 200 EUR).

Skladby rezidentů budou uvedeny na festivalu Ostravské dny 2015 jako součást festivalového programu (21. – 29. srpna) spolu se stěžejními skladbami 2. poloviny 20. století a 21. století. Ve výběru letos obstály studentské skladby pro velké orchestr, komorní soubory, sbory i sólisty.

Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda, Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha). Jako dirigenti se představí Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha). Jako sólisté se v rezidentských skladbách představí např. Anette Schönmüller (Frankfurt), klavírista Daan Vandewalle (Gent), flétnista Daniel Havel nebo hobojista Jan Souček.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.