Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Colours představují elektro scénu, která bude na Dole Hlubina. A vznikne i afterparty zóna

Colours představují elektro scénu, která bude na Dole Hlubina. A vznikne i afterparty zóna

10.6.2015 09:59 Hudba

Velkého zastoupení se letos na mezinárodním hudebním festivalu Colours of Ostrava dočká elektronická hudba na pomezí tanečních rytmů, ambientu či down-tempa doplněná projekcemi. Vedle hvězd, které vystoupí na dvou hlavních pódiích, jako Caribou, Rudimental, Clean Bandit, The Cinematic Orchestra nebo Klangkarussell, se představí celkem osmnáct nově zveřejněných projektů, které patří k tomu nejzajímavějšímu ze současné zahraniční i domácí elektroniky, ale „na které v hitparádách nenarazíte“, jak podotýká dramaturg scény Adam Kaňa.

Zvětšit obrázek

Francouzskou elektronickou scénu bude zastupovat The Toxic Avenger.
Foto: Colours of Ostrava

Většina z nich zahraje v jedné z hal zrekonstruovaného Dolu Hlubina, kde vznikne zvláštní Electronic stage, tři z nich pak po obrovském ohlasu po jejich oznámení z kapacitních důvodů na Agrofert Fresh stage. Díky Electronic stage vznikne na Colours of Ostrava nově „afterparty zóna“, která bude v pátek a v sobotu otevřena na rozdíl od celého areálu až do 5 hodin do rána.

K hlavním hvězdám letošního elektronického výběru patří britský experimentální producent Clark z kultovního labelu WARP Records, francouzský producent Danger vystupující s maskou se svítícíma očima, který hraje francouzské electro/house ovlivněné videoherní a 80’s filmovou estetikou, dále berlínský mistr minimalistického techna Christian Löffler, který ve svých skladbách kombinuje melancholické polohy s euforickými a jeho kompozice ovlivňuje i vážná hudba, minimalismus, indie rock či jazz.

„Dalším významným zástupcem francouzské elektronické scény je The Toxic Avenger pojmenovaný podle legendy béčkové kinematografie, který ve svých frenetických setech předvádí vlastní noisový zvuk. Z Velké Británie dorazí Nathan Fake, který zcela zásadně ovlivnil nejen britskou techno scénu,“ uvedl mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Emocemi nabité skladby s prvky techna a ambientu přiveze do Ostravy bývalý člen koncertní sestavy Nine Inch Nails Joshua Eustis pod hlavičkou Telefon Tel Aviv DJ set, který kromě toho představí ještě vedlejší projekt Sons of Magdalene. Německo na Electronic stage zastoupí SCNTST, který vytváří ojedinělý zvuk s vlastními neobvyklými metodami – např. samplování zvuků pomocí stařičké videokamery.

Britská formace Vessels přešla zvukově od post-rocku až k živé elektronice a jejich desky produkoval držitel Grammy a producent Sigur Rós či Franz Ferdinand. V Ostravě představí dlouho očekávané album Dilate.

Kanadský rodák Jake Fairley aka Fairmont přiveze na Colours of Ostrava eklektické minimal techno , které strhuje podmanivostí a osobitostí.

Z České republiky na Electronic stage vystoupí femme fatale české nastupující electro scény pod pseudonymem MGDLN, synthie-popový projekt z Berlína a Prahy nazvaný Deaths, elektronický live projekt z Brna Kabinet Toma Holiče, tříčlenná formace Gagarin kombinující emocore a 8-bitovou elektroniku, talentovaný producent Aid Kid, projekt Dikolson skladatele a multiinstrumentalisty Filipa Míška, elektro-akustická formace Forma a v neposlední řadě projekt Monikino kino Moniky Midriakové a Petra Marka.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.