Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Hardcorová superskupina Venomous Concept si podmanila klub Barrák

Hardcorová superskupina Venomous Concept si podmanila klub Barrák

23.1.2016 Hudba

Ostrava, to není jen město, kde se jednou za rok konají Colours. Je to také město, které má široké metalové a hardcorové podhoubí, město, které má početnou fanouškovskou základnu tvrdých žánrů. A v pátek 22. ledna byla Ostrava městem, které hostilo HC punkovou, grindem značně ovlivněnou superskupinu Venomous Concept. Pořadatelé pro tuto výjimečnou událost vybrali nadějné předkapely: Hibakusha, Ass to Mouth a Dead Carnage. Jak to v Barráku vypadalo?

Zvětšit obrázek

Z koncertu kapely Venomous Concept.
Foto: Kristýna Trochtová

Havel, Blanka, Marzena. Zahájení večera příznačně patřilo orlovské crustové stálici, kapele Hibakusha. Ta funguje už bezmála dvacet let a dá se říci, že její členové tvoří jádro tamní scény okolo klubu Futra. „Hibačka“ předvedla strhující set, jak se ostatně na lokální undergroundovou legendu sluší a patří. Skladby jako Rádio Svobodná KLDR, Hegemonie nebo Pandora z poslední stejnojmenné desky patřily k těm vůbec nejlepším momentům celého koncertu a jednoznačně potvrdily, kam Hibakusha patří – ke špičce českého crustu/grindcoru.

Hibakusha si vystačí s málem – jako tříčlenná kapela pochopitelně nemůže vrstvit kytarové štěny, ale zato má její hudba neuvěřitelný „tlak“ a tah na branku. Každý člen „Hibačky“ tak jede na maximum; bubeník Marzena předvádí poctivé sypačky, Havel prohlubuje svou lásku ke grindcoru hrou šestnáctinek v tempu 200 BPM a Blanka kromě sofistikované a přesné hry na baskytaru skvěle zvládá i vokály. Je to právě kombinace dvou vokálů (žánrový zvyk), která dává jejich hudbě další přidanou hodnotu – a to především díky položení Blančina hlasu.

Hibakusha1

Z koncertu kapely Hibakusha. (Foto: Kristýna Trochtová)

„Hibačka“ hrála materiál ze své bohaté vinylové historie, a dokonce došlo i na zářezy z jejich split EP s kapelou Hiroshima Nightmare. Posluchače obdarovala také úplně novou skladbou Něco je ve vzduchu, která společně s tímto nadmíru vydařeným koncertem předznamenává, že Hibakusha má stále co říct a vyčpělost je pro ni zcela neznámé slovo. I po dvaceti letech.

Pódium dále patřilo úderce Ass to Mouth z Vratislavi. Upřímně řečeno, má očekávání nebyla nikterak vysoká – později se však ukázalo, že čekat generický a nicneříkající grind byla ta největší možná chyba a výsledek nedůsledného poslechu před koncertem. Ass to Mouth byli absolutním překvapením večera, přičemž jsem měla bradu na zemi až do samého konce jejich setu. Ten byl samozřejmě složen převážně z věcí z jejich posledního alba Degenerate (One Shot Too Far či Sentenced to Grind nelze ani teď jednoduše setřást z hlavy).

ass-to-mouth

Zpěvák skupiny Ass To Mouth na koncertu. (Foto: K. Trochtová)

Charismatickému zpěvákovi Furmanovi se konečně podařilo i rozpoutat trochu mosh (circle) pitu a svět se zdál být konečně v pořádku. Skvělý kytarista Maciek, který byl v průběhu koncertu téměř pořád otočen zády k publiku, házel jeden nevyzpytatelný riff za druhým a basista Jarek mu skvěle sekundoval na svou pětistrunku. Ass to Mouth se ukázali být nezvykle dobře sehranou partou, která má vlastní tvář a neveze se za každou cenu na žánrových klišé (ačkoli název i některé texty by tomu mohly napovídat). Jak už bylo řečeno, překvapení z těch nejpříjemnějších.

V pořadí posledním předskokanem byli deathmetaloví Dead Carnage. Tady byla očekávání nepoměrně větší, přece jen se jedná o takovou „malou, ale naši“ superskupinu. V sestavě se potkali bývalí členové Disfigured Corpse, G.O.R.E. i nedávno se rozpadnuvší Euthanasie. Zkušenosti hráčů byly samozřejmě znát z každého hrábnutí do strun, jediným problémem setu Dead Carnage ovšem bylo, že každé hrábnutí do strun bylo jen recyklací toho minulého hrábnutí do strun a tak pořád dále. Tato kapela mě bavila možná prvních dvacet minut, poté se zacyklila a stala se z toho jen neustále se opakující nuda. A kromě toho, že Dead Carnage nudili mě, dost pravděpodobně nudili i sebe samotné.

DeadCarnage

Z koncertu Dead Carnage. (Foto: K. Trochtová)

Z jejich projevu nebyla cítit ani špetka jakéholi zanícení a snad kromě baskytaristy nikdo z nich nevypadal, že by si své vystoupení alespoň trochu užíval. Škoda. Třeba zpěvák, který si říká Joshua (dále slyšitelný např. v Circle of Nature) má neobyčejně variabilní hlas a kdyby trochu polevil ve snaze udělat ze své kapely plytký deathcore, možná by to i někam dotáhl.

A konečně – posluchači se dočkali svých hrdinů z plakátů, britsko-americké formace Venomous Concept. Když se na pódiu sejdou členové Napalm Death, Nuclear Assault a ex-Anthrax, je jasné, že tohle bude jednoduše velké. A taky že bylo.

Napřed je vhodné poznamenat, že atmosféra se s nástupem mohykánů absolutně uvolnila a kde byla křeč, tam najednou zmizela. Členové Venomous Concept byli neuvěřitelně přátelští a během celého večera příkladně komunikovali s fanoušky. Hvězdné manýry – co to je? Kevin Sharp ze sebe v průběhu koncertu neustále chrlil vtipné poznámky, a to i na adresu svých spoluhráčů. Tak příjemnou a úsměvy nasáklou atmosféru už jsem velmi dlouho nezažila a na mysli mi vyvstává otázka, zdali je u publika ono asi devadesátiprocentní zastoupení triček festivalu Obscene Extreme, pro který je taková atmosféra typická, jen náhoda.

Venomous Concept 3

Z koncertu Venomous Concept. (Foto: Kristýna Trochtová)

Venomous Concept nabídli vyvážený průřez tvorbou – je zločin začít takovýmto klišé? Vždyť se jedná o kapelu, která zatím vydala „pouze“ tři vynikající desky plné našlapaného materiálu. Jestli je někdo v kvalitách svých studiových desek konzistentní, jsou to právě Venomous Concept; možná by tedy byla škoda zasvětit setlist jen a pouze prezentaci nového LP. Z desky Poisoned Apple tak zazněly například Water Cooler, Drop Dead či Check Out, první studiová nahrávka kapely byla prezentována skladbami Weirdo, Rhetoric nebo Life’s Fine a albová novinka Venomous Concept s názvem Kick Me Silly do setu přihodila Human Waste i Fucked in the Czech Repub, u níž si Sharp samozřejmě neodpustil krátké vysvětlení.

Venomous Concept předvedli neuvěřitelně dynamický set a doslova si podmanili Ostravu. Souhra kytaristů Shana Emburyho a Johnnyho Cheeseburgera byla bezchybná, o vokálním výkonu Kevina Sharpa by se daly psát dlouhé stati. Zkrátka a dobře, v Barráku se odehrál jeden z nejzásadnějších koncertů v oblasti tvrdé hudby tohoto roku.

Kristýna Trochtová | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.