Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Chcete vidět kung fu v podání shaolinských mnichů? V neděli v Ostravě

Chcete vidět kung fu v podání shaolinských mnichů? V neděli v Ostravě

8.4.2016 00:00 Atd.

Jedinečná show, která vyprodává stadióny po celém světě, míří do Ostravy. Mniši z kolébky filozofického učení i bojového umění kung fu - čínského kláštera v Shaolinu - se na svém jubilejním 20. turné po světě zastaví na zimním stadiónu v Ostravě, o dva dny později pak ještě v Olomouci a 13. dubna ve Zlíně.

Neuvěřitelná podívaná, kterou obdivovala britská panovnice či americký prezident, spojuje artistické výkony a bojové dovednosti s buddhistickým učením. V České republice se objeví znovu po sedmi letech. „Show se skládá z dechberoucích fyzických cvičení mnichů a mistrů kung-fu, vedených pětasedmdesátiletým představeným kláštera, dohlížejícím na tzv. shamise, mladé mnichy. Diváci se během dvouhodinové show dozví něco o čínské filozofii a mystice, o moudrosti zen buddhismu a hlavně o úžasné síle lidské energie Qi. Show je garancí úplně nového pohledu na tajný svět čínských mnichů a jejich mystických schopností,“ říká pořadatel Patrik Kohut.

Při představení uvidíte jak osmileté benjamínky, tak dospělé muže či starce, kteří nehrají bezbolestné divadlo, ale nastavují svá těla úderům protivníků, hrotům kopí, ocelovým ostřím či dřevěným tyčím.

Show shaolinských mnichů patří svou jedinečností mezi záhady současného světa a patří k tomu nejlepšímu, co Čína vyváží do zahraničí. V této velké zemi patří výuka bojových umění k prestižním zaměstnáním i studiím a Shaolin je mezi kláštery absolutní špičkou. Již více než 1500 let jsou tamní mniši mistry v ovládání vnitřní energie. V klášteře denně zocelují tím nejnáročnějším způsobem tělo i mysl. Qi – proud energie uvnitř lidského těla – mohou mniši blokovat nebo stimulovat meditací nebo dýchacími technikami a dosáhnout tak na krátkou dobu odolnosti vůči bolesti nebo zranění. Dokonce mohou energií Qi i léčit.

V instrukcích na zajištění vystoupení je zdůrazněn požadavek vystupujících na prostředí bez alkoholu a drog, teplotu v sále 22 stupňů Celsia či zákaz fotografování a natáčení vystoupení. Zvědavost ale budí například potřeba zajistit 21 bílých rozkvetlých lilií, 2 betonové dlaždice 40x40x4 cm a dvě salátové okurky.

10. dubna 19,00 hod. Torax Aréna (Sareza) Ostrava
12. dubna 19,00 hod. Sportovní hala UP Olomouc
13.
dubna 19,00 hod. Sportovní hala Zlín

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.