Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Strhujícím koncertem Tomáše Kočka začala nová éra porubského zámečku

Strhujícím koncertem Tomáše Kočka začala nová éra porubského zámečku

27.8.2016 Hudba

Porubský zámeček se poprvé od smrti svého pána Statise Prusalise rozezněl hudbou. A byla to hudba, jejíž lidové kořeny nejsou jen v Řecku, ale jsou ukryty na Moravě a ve Slezsku. Tomáš Kočko a Orchestr roztleskali zaplněné zámecké nádvoří a vlili publiku do žil divokou slovanskou krev. Nezkrotný bard chvílemi řádil, jakoby právě převzal zámecké žezlo a celá Poruba patřila jeho podmanivým písním, jež jsou inspirovány moravským folklorem.

Zvětšit obrázek

Z vystoupení Tomáše Kočka na zámečku v Porubě.
Foto: Helena Freislerová

Porubský zámek se může jednou stát pomyslným kulturním centrem Poruby. Po včerejším koncertě se to dá bez skrupulí napsat a navíc, nejedná se jen o hudbu. O výtvarnu však až později. V úvodu pátečního koncertu se představil vokální soubor Chorodia Agiu Georgiu, který tvoří zpěvačky Sofie Prusali, Maria Prusali a Lada Gižová. Chorodia se specializuje na staré byzantské hymny, které kdysi dávno vytvořily předobraz k liturgickým zpěvům západní církve. Hudební styl byzantských hymnů je oproti západním chorálům méně vybroušený, o to blíž má však k lidovým kořenům a v jeho prastaré archetypální melodice je obrovská, slovy nepopsatelná moudrost a hloubka.

DSCN8115

Zleva Maria a Sofie Prusali a Lada Gižová. (Foto: Milan Bátor)

V podání Chorodia se rozezněly hymny ve stylově poučené interpretaci a v harmonickém souzvuku tří témbrově charismatických vokálů. Působivost hymnů byla umocněna přirozeností a pokorným projevem zpěvaček. Program tria byl následně ozvláštněn tradičními řeckými lidovými písněmi z oblastí Ipiros, Thraki apod., které zapůsobily na diváky svou syrovou polyfonií, pro Středoevropana nezvyklými souzvuky a sugestivními lichými rytmy. Vystoupení Chorodia vzbudilo nadšený ohlas, který vyvolalo vokální trio bez jakýchkoli příkras a balastu.

Tomáš Kočko je nespoutaný živel, rozený bavič a sofistikovaný speaker, který se nesnaží poučovat, ale zasvěceně ukazuje cestu k zasypaným pramenům, odkrývá zapomenuté sutě, pod nimiž spočívá odvěce krásná lidová tvorba, na kterou reaguje svým osobně emotivním, hudebním i básnickým projevem.

050a

Tomáš Kočko a Orchestr na zámečku. (Foto: Helena Freislerová)

Kočko kolem sebe sdružil výbornou kapelu, která jej drží pevně v melodických i rytmických kramflecích. Jako zpěvák dokázal, že jeho hlas se s léty zaokrouhlil, ztmavnul a začal být nosný i v nižších polohách (např. v písni Stojí kostel kamenný). Ve středních a vyšších tónech získal přesvědčivou průbojnost a dynamickou i intonační suverenitu (Svatojan). Jeho vokální oporou je vynikající violistka, houslistka a neméně šikovná zpěvačka Libuše Černá. Nepřehlédnutelná členka kapely si své hraní vychutnávala s jistotou umělecky vzdělané hráčky, která s úsměvem bez mrknutí oka zvládá náročné pěvecké i instrumentální pasáže.

Také flétnistka a hráčka na řadu dalších nástrojů Helena Vyvozilová zdobila sound kapely nepostradatelnými, melodicky nesmírně výraznými linkami, které mají zásadní úlohu protimelodie ke Kočkově zpěvu a spolu s houslemi Líby Černé vytvářely působivé dvojhlasy a trojhlasy (také pěvecky se Vyvozilová neztratila např. v písni Máš, máš / Mamko, mamko.

103a

Tomáš Kočko a Orchestr. (Foto: Helena Freislerová)

Postav raráše a šetka se v kapele báječně ujali perkusionisté Pavel Bongo Plch a Stanislav Pliska. Jejich vzájemné rytmické souboje, hudební žerty a eskamotérství při špičkových rytmických výkonech byly spolehlivou roznětkou a fungovaly na diváky s účinností trhaviny. Plch je navíc rozený komický talent, což se projevilo v jeho téměř baletních kreacích a dalších zábavných mimických a pohybových číslech. Oba muzikanti demonstrovali svou multiinstrumentální dovednost plynulým přecházením od kontrabasu k perkusím, bicím a cimbálu.

Tomáš Kočko na zámečku zahrál průřez celou svou bohatou a všemi odstíny pableskující folklorní tvorbou a publikum ho nechtělo pustit z pódia. Také z nové desky Velesu zahrála kapela znepokojivě temnou píseň Do Návu, před níž Kočko ocenil Statisovu zásluhu na záchraně porubského zámečku a vyjádřil přesvědčení, že kultura se v tomto místě neztratí, ale najde zde své trvalé publikum.

096a

Tomáš Kočko. (Foto: Helena Freislerová)

Kapela přidávala několikrát a poslední přídavek patřil stylově tomuto regionu – Ti koberšti synci celý výtečný koncert uzavřeli. Vystoupení Tomáše Kočka s Orchestrem bylo ukázkou skvěle sehrané kapely, citlivého užívání samplů a přesvědčivě namíchaného koktejlu tanečních písní s pomalými baladami.

Kdo chtěl, mohl zhlédnout výstavu obrazů Miško Gorola nazvanou Můj barevný svět, která svými pozitivně cílenými plátny ostře kontrastovala s němou, o to více však křičící vírou v člověka v sochách Pavla Medka.

1

Jedna z vystavených soch Pavla Medka. (Foto: H. Freislerová)

Český sochař žijící v Řecku všechny své znepokojivé múzy zastřešil větou: Přesto všechno věřím, že lidstvo může přežít !!!. Po zhlédnutí výstavy a skvělém vystoupení Choridia a Tomáše Kočka s Orchestrem, nezbývá než věřit s ním.

Slova o tom, že v Porubě se rodí nové kulturní centrum, potvrzuje i program připravovaného Crazy Festu, který ve dnech 8 – 10. září přivede na porubský zámeček Jiřího Pavlicu s Hradišťanem, Jablkoň, Václava Koubka či křesťanskou kapelu Oboroh. Zámecký pán by měl radost.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.