Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Radim Hladík odešel do nebeské čajovny. Jeho ztráty litují kytaristé všech generací

Radim Hladík odešel do nebeské čajovny. Jeho ztráty litují kytaristé všech generací

4.12.2016 Hudba

Ve věku 69 let v neděli ráno zemřel Radim Hladík. Více než 50 let patřil k nejoceňovanějším kytaristům u nás. Celý život okouzloval svou virtuózní technikou, jeho kytarová sóla byla srovnatelná s výkony pánů jako Jimmy Page či Ritchie Blackmore. Univerzalita Radima Hladíka byla něčím jedinečným, jeho projekty se slovenským zpěvákem Pavolem Hammelem a Mariánem Vargou, přesahy do jazzu, folku či soudobé hudby z něj dělaly všestrannou osobnost, po jejímž odchodu zeje nenahraditelná mezera. Jak vzpomínají na legendu rockové kytary Radima Hladíka jeho mladší kolegové? Ostravan.cz požádal osobnosti spojené s kytarovým uměním o pár řádků.

Zvětšit obrázek

Radim Hladík byl zdrojem inspirace pro kytaristy všech žánrů a generací.
Foto: Archiv kapely Blue Effect

Rudy Horvat (kytarista, skladatel, člen kapel Vlasty Redla, Marie Rottrové a Borise Urbánka): Jsem opravdu v šoku, vůbec nevím, co říct. Radim byl a bude jeden z nejvlivnějších muzikantů u nás, a jak to chodí u lidí, kteří opravdu něco umí, byl to moc milý a skromný člověk. Měl jsem v životě tu čest se s ním potkat, bude všem hodně chybět. Boris Urbánek plánoval oživit Novou syntézu na Jazz Open Ostrava s Blue Effectem a orchestrem. Bohužel už to nikdy nevyjde.

Vlasta Redl (kytarista, zpěvák, skladatel a spisovatel): Radim byl na Valašsku pro všechny rockové kytaristy něco jako Ten, který sestoupil z nebes. Měl jsem tu čest si už v patnácti zahrát na jeho těžký, lesklý, černý kus nábytku jménem Gibson, prostě mi ho ve valmezském M klubu na jamu pověsil na krk. Ta tíha! Později jsme se poznali víc. Byl to neuvěřitelný člověk. Bude nám opravdu chybět.

Radek Pastrňák (kytarista, zpěvák, skladatel, frontman skupiny Buty): S Radimem jsme se potkali jenom letmo, ale pro mě byl hlavně v útlém mládí velikým vzorem. Pro celou muzikantskou komunitu to je veliká ztráta.

Jarek Nohavica (kytarista, zpěvák, skladatel): Že byl Radim vynikající kytarista, je bez diskuse. Navíc jsem ho poznal jako velmi přátelského a milého člověka. Jsem rád, že stihl zahrát u nás v Heligonce. Byl to krásný koncert. Budu na Radima s úctou vzpomínat.

Petr Uvira (kytarista, skladatel, člen kapel Ladě a Heimat): Upřímnou soustrast blízkým. Ano, měli jsme vždycky jeho desky doma, ale moc jsem je neposlouchal a později na kytaru ani nestahoval. Měl jsem asi jiné oblíbence. Koncerty Blue Effect byly ale skvělé! Taky mi nějak utkvěla spolupráce s Dagmar Andrtovou. Budiž mu země lehká. Stejně, je to trochu podivný rok.

Andonis Civopulos (kytarista, skladatel, člen kapel Legendy se vrací a Jammy Jack): Jako každý teeneger kytarista, i já jsem věděl, že Radim Hladík je muzikant, od kterého je co se učit. Jeho hru jsem poznal v době, kdy hrál s Matadors, kdy ještě hrál věci zpívané anglicky, a to s Viktorem Sodomou. Byly to super věci střižené trochu do soulu. Samozřejmě po čase kapela změnila členy a přejmenovala se na Blue Effect. Ruku na srdce, kdo se nenaučil Radimovo kytarové sólo v písni Slunečný hrob? Od Radima jsem se prostě hodně naučil, je to i slyšet na prvním LP s Věrou Špinarovou. V té době už jsme jako kapela IPO začali být mezi muzikanty známí, a to se mi potvrdilo asi v roce 1979 na Bratislavské lyře, kde byl i Radim. Pro mne byla velká událost, když ke mně přišel a říká: „Ty se máš, že hraješ na svůj aparát, já tu hraju na půjčený Vox a vůbec to nehraje.“ No a pak prý taky někde prohlásil, že Civoš zahraje i na koště, tak to byl velká pocta od Mistra Radima. Potkali jsme se párkrát později, kdy hrál se svou poslední kapelou, a to jak přímo u nás v Horních Bludovicích, tak různě na fesťácích a taky  v roce 2015 jsme si před Radimem zahráli s kapelou Jammy Jack, kde už bylo zřejmé, že na tom není dobře zdravotně. Je mi to moc líto Radima, je ho velká škoda, byl pro nás inspirací, a to je to hlavní. Člověk se prostě měl od čeho odrazit. Radime, budeš nám chybět.

r

Radim Hladík s Andonisem Civopulosem. (Foto: archiv A. Civopulose)

Robert Černý (kytarista, organizátor hudebního festivalu Setkání kytaristů): Radima jsem osobně poznal před deseti lety, bohužel jen krátce, ale ty dva večery, které věnoval našemu festivalu, patřily k nejlepším, co jsem zažil. Nechal se přemluvit k unplugged koncertům, a ten zvuk byl neskutečně krásný. Byl to laskavý, skromný a upřímný člověk, vynikající a osobitý kytarista, který bude české hudební kotlině moc chybět…

Jan Gajdica (kytarista, skladatel, frontman skupiny Jeseter): Odešel člověk, který pro každého, kdo v Československu kdy chtěl hrát na elektrickou kytaru, znamenal mnoho. Pro mne osobně byl Radim Hladík nejen výborným kytaristou se skvělým tónem a rockerem, který stál u zrodu našeho big beatu, ale především pak skladatelem, jenž se navždy vepsal do mého srdce. Jeho Svět hledačů, Nov¨é syntézy, 33, Svitanie a Meditace jsou desky, které navždy budou součástí mé osobnosti. Československý art rock a komplexně rocková hudba přišla o jedno ze svých největších jmen, ale tak to na světě chodí a nikdo z nás to nezmění. To, co po Radimovi Hladíkovi zůstane, alespoň pro nás, jeho fanoušky, je neuvěřitelně osobitá kytarová hra a především pak Hudba s velikým H. A tak ti děkujeme, Radime Hladíku s velikým H.

Petr Vitásek (kytarista, učitel, člen kapely Moribundus): Radim Hladík byl jedním z největších zjevů naší rockové scény, který ovlivnil spousty kytaristů, bez ohledu na jejich datum narození. V době, kdy jsem začínal hrát na kytaru, znal jeho Slunečný hrob a Čajovnu snad každý kytarista. Dodnes učím tyto skladby své žáky. Radim Hladík byl pro mne inspirací a důkazem toho, že dobrou muziku lze dělat v každém věku. Při poslechu jeho hry mi po zádech běhá mráz. Je velká škoda, že už odešel do muzikantského nebe.

Adam Malík (kytarista, spoluhráč zpěvačky Kristina): Radim Hladík byl pro mne velká kytarová osobnost, která inspirovala mnoho generací. Měl jsem možnost se s ním potkat na několika akcích a vždy bylo cítit, jak muziku miloval až do posledních chvil… Je mi z toho smutno, drž se, Radime, a dohlížej na nás z kytarového nebe.

Robert Hejduk (kytarista, skladatel, člen kapely Kazachstán): Pro mne jako zapřísáhlého artrockera odešla jedna z nejdůležitějších postav tohoto žánru u nás. Jeho autorská alba Svět hledačů, Svitanie, 33 a projekty Nová syntéza byly a jsou českým zlatým fondem a důkazem, že se i u nás dělala světová rocková hudba. A aby toho u něj nebylo málo, ještě to byl zároveň famózní kytarista a průkopník kytarového zvuku a experimentu u nás. Poslední roky jsem ho vídával často na festivalech a vždy mi bylo líto, že kromě filmové muziky nenahrál mnoho let plnohodnotné album. Jeho touha hrát dál i přes velké zdravotní komplikace byla obdivuhodná. Nové desky se už nedočkáme, ale doufám, že si užije zaslouženého muzikantského důchodu v rockovém nebi, když už mu nebylo dopřáno si ho užít tady. A jdu si pustit, pro mě srdcovou věc, píseň Zázrak jedné noci.

Lubomír Bužma Khýr (kytarista a skladatel): V období, kdy jsem se seberealizoval jazzrockovou muzikou a svojí kapelou Bužma Band mi byl hodně blízky jazzrock 70tých let. Největším vzorem pro mě byl Luboš Andršt. Do stejné doby patřil i Hladíkův Modrý Efekt, a tak to pochopitelně i pro mě byla velmi poslouchaná muzika a inspirace. Přestože jsem se později vydal zcela jiným směrem a dnes se zabývám tradičními formami blues, tu úžasnou žlutooranžovou desku s lokomotivou a těžní věží mám naposlouchanou nazpaměť a rád se k ní vracím. Zvláště dnes v souvislosti se smutnou zprávou to opět udělám.

Jakub Havlásek (kytarista, člen kapely Scarlett Avenue): Napříč generacemi k nám doléhá nenapodobitelné dílo Radima Hladíka, výjimečného skladatele a kytaristy. Brilantní technika hry, nevšední práce s dynamikou a osobité pojetí atmosféry každé písně vytvářejí zcela specifický komplex, který lze jen stěží vyvážit slovy. Svými poctivými a výraznými kytarovými postupy se stal zásadní osobností české a slovenské rockové hudební scény. Ani komplikované podmínky před rokem 1989 mu nezabránily v rozvoji jeho nápadů a představ, které tak vynikají svou nadčasovostí. I přes předčasný Radimův odchod bude jeho svobodný, ryzí a přímý kytarový tón žít dále svým vlastním životem.

Jiří Šoltis (kytarista, skladatel, člen kapely Acoustic Session): Věčně usměvavý kytarista s rockově nabroušeným zvukem a s klasickou precizností, který nikdy netěžil ze své historie a nikdy se nebál dělat nové věci. Vedle svých o dvě generace mladších spoluhráčů v Blue Effectu nikdy nezaostával, spíše působil jako elektrárna, která všechny svojí energií napájí.

Jaroslav Jeff Novák (kytarista, skladatel, člen kapel Perseus, James D.S., David Spilka Acoustic Project, Josef Cigánek Band): Radim Hladík pro mne znamenal synonymum české rockové kytary. Byl to hudebník s velkým žánrovým rozptylem, osobitým stylem a nezaměnitelným zvukem. Osobně si myslím, že pro vývoj české kytary byl klíčovou osobností. 69 let je strašně mladej věk na to, aby to tak úžasnej muzikant zabalil.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.