Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Vrcholoví akrobati, bravurní žongléři či skvělí komedianti. Cirkulum podruhé probudí Porubu

Vrcholoví akrobati, bravurní žongléři či skvělí komedianti. Cirkulum podruhé probudí Porubu

16.5.2017 Atd.

Již podruhé ožije městská část Ostrava-Poruba mezinárodním festivalem nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum. I letos bude od 9. do 11. června pro malé i velké návštěvníky připravený bohatý program, plejáda účinkujících z celého světa, ale i několik výrazných novinek. Veřejnost se může těšit na vrcholové akrobaty, bravurní žongléry či skvělé komedianty a mnoho dalšího.

Zvětšit obrázek

Z programu prvního ročníku festivalu Cirkulum v roce 2016.
Foto: Jiří Kohoutek

„Letos se návštěvníci mohou těšit rovnou na celou řadu zahraničních umělců a několik interiérových představení světového formátu. Tři z nich se odehrají na nové hlavní scéně v cirkusovém šapitó, které vyroste přímo na porubské Hlavní třídě a skvěle tak doplní cirkusovou atmosféru festivalu. Mezi největší hvězdy festivalu bude letos patřit německé uskupení Gogol & Mäx se svou devadesátiminutovou show nazvanou Humor in koncert. Diváci budou moci s úžasem sledovat, co nastane, když se dva profesionální filharmonici rozhodnou propojit hudbu s akrobacií a humorem,“ prozrazuje umělecký ředitel festivalu Václav Pokorný a pokračuje: „Soubor tohoto formátu je absolutní špičkou ve svém oboru a jeho show patří mezi představení, která v Česku není možné běžně zhlédnout. Toto představení bude bezesporu jedním z vrcholů druhého ročníku tohoto festivalu, takže by si ho návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít.“

Neméně zajímavým zážitkem bude také vystoupení finské dvojice Kate & Pasi, která sází na párovou akrobacii, či Duo Comic Casa ze Švýcarska, kteří potěší především rodiny s dětmi. „Finská dvojice předvádí neskutečnou párovou akrobacii. Švýcaři jsou zase bravurní žongléři, akrobati a hlavně komedianti, kteří se svými čísly baví publikum celého světa již řadu let,“ doplňuje Pokorný.

Na pódiu Nové auly VŠB-TUO doplní představení německých Gogol & Mäx ještě jeden unikátní projekt. Je jím česká premiéra představení Younak neboli Cirkus Jánošík, které je originálním zpracováním klasického díla snoubícího nový cirkus, divadlo, folklor a vrcholovou akrobacii. „Younak i Gogol & Mäx jsou představení natolik náročná na technické zajištění či na prostor, že se nám na scénu Šapitó jednoduše nevejdou,“ vysvětluje důvod vzniku druhé interiérové scény Ondřej Hajko, hlavní koordinátor festivalu.

Festival nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky. Pro ně bude připravena například originální dětská scéna ČEZ Family Park, kde se mohou děti i s dospělým doprovodem těšit na interaktivní školu nového cirkusu, relax zónu, výtvarné dílny a spoustu zajímavých představení, která jsou určená zejména dětem a celým rodinám. „Věříme, že stejně jako loni si i letos přijdou na festivalu na své všechny generace – od dětí přes rodiče až po prarodiče – a že stejně jako loni budou opět všichni maximálně spokojení a nadšení,“ dodává na závěr Václav Pokorný.

Všechna interiérová představení festivalu Cirkulum se odehrají s podtitulem „česká premiéra“. Vstupenky na ně lze zakoupit výhradně na webových stránkách festivalu www.cirkulum.cz či v pokladně Informačního centra Poruba na Hlavní třídě. Představení pod širým nebem jsou pro veřejnost zdarma.

Zdroj: Tisková zpráva organizátorů

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.