Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Jak zažít pořádnou legraci na koncertu filharmonie? To vědí v Ostravě více než dobře

Jak zažít pořádnou legraci na koncertu filharmonie? To vědí v Ostravě více než dobře

6.11.2017 Hudba

V neděli se odehrál první letošní rodinný koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jmenoval se Mlčeti stříbro, poslouchati zlato a jeho průvodci byli tradičně herci Pavla Gajdošíková a Michal Sedláček. Projekt scénáristky a režisérky Lenky Jaborské zavedl děti, dospělé, orchestr i dirigenta Stanislava Vavřínka na zámek Janáčkov. Přijměte nabídku na jeho prohlídku i vy, milí čtenáři deníku Ostravan.cz!

Zvětšit obrázek

Pavla Gajdošíková a Michal Sedláček na Rodinném koncertu.
Foto: Ivan Korč

Dům kultury města Ostravy hučí prťaty různých věkových kategorií jako dobře odpočinutý jarní úl. U vstupu divákům vtisknou do rukou výtvarně pestrý, multifunkční list sloužící jako bedekr, program i pexeso současně.

„Vážení návštěvníci! Ahoj děti! Vítejte na našem zámku Janáčkov. Během prohlídky se prosím smějte, tančete, tleskejte a mlaskejte, jak vám bude po chuti.“ Přesně takový odvaz připravili ostravští filharmonici pro malé děti.

Koncert s názvem Mlčeti stříbro, poslouchati zlato byl koncipován jako virtuální prohlídka několika zámeckých prostor zakreslených v průvodci. Vláďa (Michal Sedláček) a Olinka (Pavla Gajdošíková) s dětmi hledali odpovědi, k čemu jaká místnost sloužila i kde se právě nacházejí. Prohlídka začala v Salónku, kde za Menuetu Luigi Boccheriniho děti hlasitě usrkávaly kávu i čaj. V Tanečním sálu se učily skutečně základy valčíku na hudbu Petra Iljiče Čajkovského, jehož Květinový valčík z baletu Louskáček byl ideální volnou.

Pavla Gajdošíková se opravdu rozparádila. (Foto: Ivan Korč)

Velká legrace propukla v Kuchyni. Zde si děti pomlaskávaly společně s hráči, kteří si na hlavy posadili bílé kuchařské čepice, do rukou vzali vařechy a udělali z velkého bubnu kotel s polévkou. V Kapli za působivé hudby Air Johanna Sebastiana Bacha herci dětem ukázali, že všechno není zadarmo a když něco člověk opravdu chce, musí po tom upřímně toužit. Rytířský sál se naplnil hudbou Ouvertury Franze von Suppé a Olinka s Vláďou se začali vážně šermovat! Ze smyčce se rázem stal meč a z plechů štít a souboj mohl začít!

Na koncertu filharmonie bylo veselo. (Foto: Ivan Korč)

Správný jekot, který by potěšil i Příšerky s.r.o., se děti naučily v Podzemí, které sugestivně postrašily zlověstné Katakomby Modesta Petroviče Musorgského z Obrázků z výstavy. Prohlídka vrcholila v Zahradě se sólem koncertního mistra houslí Jakuba Černohorského a skvělou etudou s lavorem a vodou, do níž průvodci uvrhli nohy dirigenta Vavřínka. A finále se odehrálo v Korunovačním sále za zvuků slavnostního Te Deum Marca-Antoina Charpentiera.

Dirigentova noha skončila v lavoru. (Foto: Ivan Korč)

Koncert se setkal se skvělým ohlasem dětské i dospělé části publika. Děti se s chutí zapojovaly do všech aktivit, hlasitě reagovaly a skutečně bez zábran srkaly, mlaskaly a kvílely. Učily se tančit valčík, naoko se děsily za zvuku hrůzostrašných akordů v Katakombách. Oba průvodci byli dětem báječnými společníky, s nimiž se člověk ani chvíli nenudil. I v momentech, kdy jim to hudba nedovolovala, měli Sedláček s Gajdošíkovou připraveny mimické a gestikulační etudy a scénky, které byly svěží, nenásilné a legrační.

Michal Sedláček a Pavla Gajdošíková. (Foto: Ivan Korč)

Lenka Jaborská za několik let intenzivní práce získala to, co potřebovala: odhad a zkušenosti, jak s malými posluchači pracovat. Dokázala, že princip hry je stále živý a hrát si je lepší s lidmi a s hudbou než se studenou obrazovkou. Nedělní koncert byl důkazem, že to prostě funguje. Velké plus mají tvůrci tohoto koncertu i za interaktivní program, který si děti odnesly domů a mohou s ním pracovat, ať už v celku, nebo jako s rozstříhaným pexesem.

Michal Sedláček a Pavla Gajdošíková. (Foto: Ivan Korč)

Filharmonici se Stanislavem Vavřínkem se té legrace účastnili s nadšením a rozzářenými úsměvy, což bylo jenom dobře. Takový perkusionista JFO František Škrla byl jako kuchař tak přesvědčivý, že by si to klidně mohl zkusit i v reálu!

Koncert Mlčeti stříbro, poslouchati zlato se moc povedl a děti odcházely spokojené a nadšené.  Kdo z vás bude chtít zavítat na jeho příští dějství, které se uskuteční už v neděli 10. prosince, myslete na to už teď, protože o Rodinný koncert bývá obrovský zájem a byla by škoda otočit se s dětmi před vyprodaným sálem a šourat se smutně domů.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.