Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Na Cenu Jantar v kategorii opera-muži byli nominováni Miloš Horák, Václav Morys a Svatopluk Sem

Na Cenu Jantar v kategorii opera-muži byli nominováni Miloš Horák, Václav Morys a Svatopluk Sem

19.2.2018 08:27 Ceny JANTAR

Organizátoři prvního ročníku krajské kulturní Ceny Jantar, která se bude letos poprvé udělovat mimo jiné za mimořádné umělecké výkony v divadlech Moravskoslezského kraje, vyhlásili nominace v oblasti opery. V kategorii opera-muži byli nominováni pěvci Miloš Horák, Václav Morys a Svatopluk Sem za výrazné role ztvárněné v operních inscenacích, které loni vznikly na území Moravskoslezského kraje.

Zvětšit obrázek

Zleva Miloš Horák, Václav Morys a Svatopluk Sem. Kdo z nich obdrží Cenu Jantar?

Prvním z trojice nominovaných (v abecedním pořadí) je Miloš Horák. Odbornou porotu zaujala jeho velmi věrohodná studie komické postavy Bartola v inscenaci Rossiniho opery Lazebník sevillský!!! v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. „Miloš Horák dokázal skloubit pěvecké nároky Rossiniho buffo role s pohybovou obratností,“ píše se v hodnocení poroty.

Dalším nominovaným operním pěvcem je Václav Morys, který zaujal rolí Skřivánka ve Smetanově opeře Tajemství, uváděné také v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. „Jeho Skřivánek se na lidské hemžení dívá s lehce ironickým nadhledem, zpívá absolutně srozumitelnou dikcí a se smyslem pro smetanovskou kantilénu,“ uvedla porota v zápisu z nedělní nominační schůzky.

Trojici nominovaných mužů uzavírá Svatopluk Sem, u kterého porota ocenila smetanovsky jímavé ztělesnění role Kaliny v inscenaci Národního divadla moravskoslezského Tajemství v Ostravě. „Postavu Kaliny ukázal Svatopluk sem v rozpolcenosti hraného furiantství a citové opravdovosti,“ usnesla se porota.

Ceny Jantar, jejichž vyhlašovatelem je internetový kulturní deník Ostravan.cz, budou uděleny celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech – za artificiální hudbu, populární hudbu, literaturu, výtvarné umění, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet. Nominace v dalších kategoriích budou oznámeny v nejbližších dnech a týdnech.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. dubna i galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích, během kterého vystoupí někteří nominovaní umělci i další zástupci špičky kultury Moravskoslezského kraje.

Zatím lze potvrdit, že na galakoncertu zahraje mimo jiné houslový virtuóz Jiří Vodička a zazpívá karvinský sbor Permoník. Jak Vodička, tak Permoník jsou mezi nominovanými v oblasti artificiální hudby. Jména dalších vystupujících zveřejníme v následujících týdnech a nebude jich málo.

Program ceremoniálu bude přístupný i pro širokou veřejnost, vstupenky za symbolickou cenu od 165 korun, která platí pouze do konce února, jsou k dispozici v prodejní síti Ticketstream a také online na webových stránkách www.cenyjantar.cz.

 

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.