Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Soška pro laureáty Ceny Jantar byla odhalena. Český rozhlas Ostrava oznámil přímý přenos z galavečera

Soška pro laureáty Ceny Jantar byla odhalena. Český rozhlas Ostrava oznámil přímý přenos z galavečera

20.3.2018 07:45 Ceny JANTAR

Sošku, kterou získají laureáti prvního ročníku Moravskoslezských kulturních cen Jantar, představili v úterý pořadatelé. Autorkou skleněného artefaktu s prvkem přírodního jantaru je renomovaná ostravská sochařka Šárka Mikesková. Další novou informací, která byla zveřejněna v úterý na tiskové konferenci, je získání finanční podpory Moravskoslezského kraje, díky níž se může galavečer uskutečnit v ostravské hale Gong. A do třetice další zásadní novinka – celý tříhodinový ceremoniál spojený s galakoncertem bude 15. dubna živě přenášet Český rozhlas Ostrava a budou ho moci sledovat i uživatelé internetu na serveru YouTube.

Zvětšit obrázek

Soška pro laureáty Ceny Jantar.
Foto: Společnost ProJantar

Ale popořádku – laureáti Ceny Jantar obdrží skleněnou sošku, která má základnu ve tvaru pěticípé hvězdy a na jejímž vrcholku se třpytí drobný jantar. Její autorkou je ostravská sochařka Šárka Mikesková. „Pěticípá hvězda je sama o sobě nositelkou celé řady symbolů, převážně nadčasových, založených na základních principech lidského bytí a tvoření,“ říká Šárka Mikesková. (čtěte celý ROZHOVOR)

Cena Jantar.

Ceny Jantar budou rozdány v šestnácti kategoriích, o jednotlivých nominacích v průběhu posledních měsíců rozhodovalo osm odborných porot. Kdo se převezme sošky, rozhodnou poroty až těsně před ceremoniálem.

Galavečer spojený s předáváním sošek se uskuteční 15. dubna v ostravské multifunkční hale Gong a vystoupí na něm špička moravskoslezské kulturní scény, například operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová a Patricia Janečková, houslový virtuóz Jiří Vodička, populární zpěváci David Stypka a Ewa Farna, ale také Martin Chodúr, muzikálové hvězdy a držitelé Ceny Thálie Hana Fialová a Tomáš Savka i mezinárodně proslulý pěvecký sbor Permoník a mnoho dalších umělců.

Přímý přenos v rozhlase

Český rozhlas Ostrava bude živě přenášet celý galavečer, který potrvá téměř tři hodiny. „Považuji to za významnou věc, jsem rád, že ostravské studio Českého rozhlasu může být od počátku u toho a zprostředkuje svým posluchačům předávání Cen Jantar v přímém přenosu,“ uvedl ředitel Českého rozhlasu Ostrava Josef Podstata. „Všichni víme, že náš kraj je kulturně velmi bohatý a je určitě dobře, že zdejší umělci se dočkali udílení výročních kulturních cen,“ dodal.

Večer plný napětí

Režisérkou galavečera bude úspěšná muzikálová tvůrkyně Gabriela Petráková. Spolupráci na prvním ročníku nové akce považuje za velkou výzvu. „Atraktivním způsobem skloubit dohromady šestnáct kategorií s rozmanitým programem od baletního vystoupení přes muzikál, operu a vážnou hudbu až po Ewu Farnou a Davida Stypku, to všechno v přímém přenosu do rozhlasu a na YouTube, to je skutečně dobrodružný úkol pro celý inscenační tým, stejně jako pro moderátory akce, kterými budou Lumír Olšovský a Lada Bělašková,“ řekla režisérka. Doufá, že tento večer bude prvním poslem nové moravskoslezské tradice.

Galavečer podpořil Moravskoslezský kraj

Akce by se nemohla uskutečnit bez výrazné finanční podpory Moravskoslezského kraje, který galavečer Ceny Jantar rozhodnutím zastupitelstva v polovině března zařadil mezi výnamné kulturní akce nadregionálního významu. „Jsem vděčný umělcům za to, že dokáží svým dílem v lidech vyvolat emoce -pobavit, rozplakat, dojmout nebo třeba i rozčílit. V Moravskoslezském kraji tvoří řada takových špičkových uměleckých osobností, které si zaslouží vyzdvihnout a ocenit. Ceny pro umělce tady ale doposud chyběly. Jsem přesvědčen, že tento nedostatek napraví právě Ceny Jantar a že se ze slavnostního galavečera, zajímavého multižánrového koncertu, stane tradiční kulturní svátek, na který se budou těšit diváci a posluchači z celého Česka. Protože vynikající interpreti ze severu Moravy a Slezska si zcela jistě získali i jejich srdce,“ míní náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

Podrobné informace o prvním ročníku Moravskoslezských kulturních Cen Jantar najdete na webových stránkách projektu www.cenyjantar.cz.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.