Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová: Festivalový průvod letos vypravíme v nočních hodinách

Ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová: Festivalový průvod letos vypravíme v nočních hodinách

6.6.2018 Atd.

Tradiční Festival v ulicích se i letos uskuteční v centru Ostravy během prvních dvou prázdninových dnů, tedy od pátku do soboty 29. až 30. června. Ředitelka přehlídky Petra Hradilová v rozhovoru pro Ostravan.cz hovoří o nejzajímavějších bodech letošního programu a prozrazuje i několik novinek. Jednou z nich bude například festivalový průvod, který půjde v noci a který bude provázet zpěv festivalového chorálu.

Zvětšit obrázek

Ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová.
Foto: Archiv Petry Hradilové

Minulý ročník Festivalu v ulicích nabídl ukázky katalánské kultury včetně mohutného průvodu, jehož součástí byly stavby obřích lidských věží. Bez nadsázky by se dalo říci, že Katalánci přijeli loni Ostravákům ukázat, jak má vypadat pořádný festivalový průvod. Asi bude těžké tuto laťku překonat, nebo se o to pokusíte?

Minulý festivalový ročník byl opravdu velkolepý. Přemýšleli jsme nad tím, jak na něj navázat, a nakonec jsme se rozhodli pojmout to zcela jinak. Průvod tedy letos poprvé proběhne v nočních hodinách za úplné tmy. Nebude samozřejmě tak početný, jako byl průvod katalánských umělců s lidskými věžemi, ale zato bude mít neopakovatelnou a unikátní atmosféru. Součástí průvodu bude ohňová show a umělci projdou přes centrum Ostravy za zpěvu festivalového chorálu.

Chorálu? Co si pod tím máme představit?

My jsme už něco podobného vyzkoušeli před pár lety, tehdy se šlo od Divadla loutek k Husovu sadu a zpíval se chorál, který pro náš festival napsal Ivo Sedláček.  Mělo to neskutečně krásnou, až pietní atmosféru. A tak jsme se rozhodli tuto myšlenku obnovit, v průvodu půjde nejenom sbor, jehož členové budou již zmíněný chorál zpívat, ale i řada umělců, herci, akrobati a další umělci včetně žonglérů s ohněm. Návštěvníci v průvodu uvidí ohňovou show v podání Amanitas Fire Show. Můžu slíbit, že ten, kdo přijde, bude mít dlouho na co vzpomínat.

Festivalový průvod se konal vždycky na začátek festivalu, tentokrát bude v noci, takže to vlastně bude uprostřed festivalu?

Přesně tak, Festival v ulicích začne v pátek 29. června už kolem druhé hodiny odpoledne, kdy už děti a studenti budou mít vysvědčení doma, takže budou moci přijít začít slavit začátek prázdnin. Program bude i letos koncipován pro celé rodiny, pro diváky všech věkových generací.

Největším lákadlem Festivalu v ulicích bude určitě hudební program, který bude i letos zcela zdarma. Na co se mohou letos návštěvníci těšit? Jaké jsou největší hvězdy?

Pokud bych měla začít jmény, která každý zná, tak bych na prvních místech uvedla Anetu Langerovou, Davida Stypku, ale také Daru Rolins nebo Pokáče. Přijede také taneční a swingový orchestr Golden Big Band Prague vedený Petrem Sovičem s řadou hitů z historie československé hudby, se kterým vystoupí například zpěváci Peter Lipa a Jitka Zelenková. Další perličkou bude vystoupení kapely Zrní, která odehraje koncert s ostravským komorním orchestrem Camerata Janáček. Určitě si všichni pamatují koncert kapely Zrní s Janáčkovou filharmonií, který se konal na Colours of Ostrava, tentokrát půjde o trošku komornější obdobu tohoto projektu. Chybět nebudou ani zajímavé kapely z našeho regionu, kromě již zmíněného Davida Stypky například kapely February, Jaro, Self Made nebo Vadim&Co. a hodně zajímavý studentský sbor Hladnov Rock Choir.

A co kapely ze zahraničí? Co nabídnete letos?

Jako každý rok bude program samozřejmě vybalancován zahraničními kapelami, které jsou ve světě často velkými hvězdami, ale u nás se o nich moc neví, často půjde o jejich české premiéry. Osobně se nejvíc těším na dívčí vokální kvartet Tuuletar. Holky zpívají a capella a jejich projev představuje něco, co se vymyká běžnému pojetí hudby. Bude to neskutečný zážitek. Těším se také na italskou kapelu Kaláscima, která vychází z tradice pizzica, posledního tranzovního tance v Evropě, kterou obohacuje o moderní taneční prvky a vytváří tak smršť energie. Tuhle kapelu doporučuji opravdu každému. Bude to nezapomenutelný zážitek. Dále můžu zmínit třeba bristolskou kapelu Carny Villains, Virelai z Dánska, britskou skupinu The Great Malarkey a další. Program jsme právě nyní zveřejnili na našich webových stránkách.

Lokalita, ve které se bude Festival v ulicích odehrávat, bude stejná jako loni?

Ano, zůstáváme ve stejném prostoru ohraničeném areály Černé louky a Slezskoostravského hradu. Hlavní hudební scéna bude letos umístěna v areálu hradu na valech, ale budeme mít i další hudební scénu na Černé louce, která bude trošku menší, a kromě koncertů zde budou probíhat hlavně workshopy kapel. Novinkou a zajímavostí letošního roku bude totiž skutečnost, že se zde podruhé představí zahraniční kapely trošku jinak než na hlavní scéně. Některé zde uspořádají workshop nebo třeba zahrají akustický set. Na to se velmi těším, protože jsme tento koncept viděli v Indii a bylo velkým obohacením vidět kapely, které hrály na velké scéně, komunikovat s publikem…

Něco takového asi kapely nedělají běžně – nebyl problém je přesvědčit, aby do toho šly?

Muzikanti se samozřejmě ptali, jak si to představujeme, takže jsme jim museli náš záměr trošičku vysvětlovat. Ale většina z nich to vzala jako velkou výzvu, takže si myslím, že to bude fungovat a že na festivalu mohou vzniknout krásné věci.

Festival v ulicích má každoročně velmi silný doprovodný, nehudební program. Jak to bude letos?

Ano, bez doprovodného programu by Festival v ulicích určitě nebyl tím, čím je. Letošní novinkou bude tzv. design zóna, která vznikne na valech a která bude podobná té, jak ji znají návštěvníci Colours. Představí se zde řada drobných podnikatelů se svými unikátními výrobky. I letos s námi bude spolupracovat hodně neziskovek a dalších organizací, které vytvoří vlastní program – zmínit můžu opět obě ostravské univerzity, Galerii výtvarného umění, která připraví vlastní program, můžu zmínit i Trojhalí, které také připraví samostatný program, půjde o akci pro milovníků komiksů a fantasy. Bude s námi spolupracovat i Kampus Palace, kde se bude odehrávat například detektivní hra, které se bude moci zúčastnit každý předem přihlášený zájemce. Samozřejmě bude připraven program pro děti a také letos bude připraven taneční stan Dance for Life, kde se návštěvníci nejenom pobaví, ale zároveň budou moci vytancovat peníze pro dobročinné účely.

V minulosti se hodně mluvilo o tzv. kostelní scéně, kde se na Colours odehrávaly koncerty. Využijete letos pro Festival v ulicích některý z kostelů v centru města?

Ano. Nepůjde sice o kostelní scénu, jak ji znáte z minulosti, ale ve spolupráci s televizí Noe připravujeme koncert v kostele sv. Václava, kde se představí virtuózní hráčka na nástroj kantele Maija Kauhanen, která návštěvníkům představí neobvyklé setkání s finskou lidovou hudbou.

Festival v ulicích vznikl původně jako doprovodný program k Colours of Ostrava, pak se ale oba festivaly oddělily a konají se v jiných termínech, což má své výhody, ale i nevýhody. Nelitujete tohoto kroku?

Vůbec nelitujeme a myslím, že to byl správný krok, a to hned z několika důvodů. Tím prvním, a možná hlavním, je skutečnost, že festival je koncipován zejména pro rodiny s dětmi. Poslední školní den a první prázdninový den skýtají pravděpodobnost, že většina lidí je ještě ve městě, že děti mohou odhodit školní starosti, proto jsme zvolili ten zlomový termín. Další důvod je ryze praktický, protože tým Festivalu v ulicích je velmi spjatý s týmem Colours of Ostrava a když se oba festivaly odehrávaly v jednom týdnu, tak se nám mnohdy křížily síly a bylo to velmi složité. Teď se můžeme mezi oběma festivaly nadechnout.

Na druhé straně už Festival v ulicích nefunguje jako pozvánka na Colours a nevystupují na něm kapely, které ve stejný den hrají na Colours. Takže celá produkce asi je finančně náročnější, je to tak?

To samozřejmě ano, o tuto výhodu jsme přišli. Ale stává se nám naopak, že když se do nějaké kapely zamilujeme na Colours, tak se stejná kapela v dalším roce může objevit na Festivalu v ulicích, takže ty přesahy fungují trošku jiným způsobem. Samozřejmě je to finančně náročnější, mnoho věcí se nedá sdílet, zejména technika a personál. Je to prostě jiný termín, ale ty výhody převažují.

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.