Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Ceny Jantar v kategorii Interpret roku: Nominovaní jsou Tomáš Klus, Martin Chodúr a Tomáš Kačo

Ceny Jantar v kategorii Interpret roku: Nominovaní jsou Tomáš Klus, Martin Chodúr a Tomáš Kačo

17.1.2019 06:14 Ceny JANTAR

Odborná porota Cen Jantar pro populární hudbu rozhodla o nominacích v kategorii Interpret roku, do které spadají jak vokalisté, tak i sóloví instrumentalisté. Ceny se udělují umělcům svázaným s Moravskoslezským krajem, kteří o sobě dali v roce 2018 výrazně vědět bez ohledu na žánr, počet prodaných hudebních nosičů nebo mediální ohlas. Jediným kritériem je kvalita v rámci žánru. Nominovaní byli Tomáš Klus, Martin Chodúr a Tomáš Kačo, a to jak za vydaná alba, tak v případě prvních dvou jmenovaných také za koncerty s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Vítěz bude vyhlášen 3. března 2019 na galavečeru v ostravské hale Gong.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 třineckého rodáka Tomáše Kluse za vynikající koncerty s Janáčkovou filharmonií, které jak v Gongu, tak i na festivalu Štěrkovna Open Music potvrdily, že autorská tvorba Tomáše Kluse má perspektivu i v orchestrálním aranžmá. Tomáš Klus je rovněž nominován za loňské album Spolu, které osobitým a nenásilným způsobem reflektuje současný svět, aniž by sklouzlo k mělké politické glose. Zpěvák je rovněž nominován za produktivní koncertní aktivitu, která v uplynulém roce nesla pečeť spontánní upřímnosti, srdečné komunikace, improvizační lehkosti a kreativní muzikality.

Tomáš Klus a Janáčkova filharmonie. (Foto: Ivan Korč)

Martin Chodúr je nominován za loňské album Hallelujah, které vzniklo ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií. Na něm se Chodúr představil jako zpěvák velkého rozsahu, sugestivní barvy hlasu a objemného tónu se schopností gradace ve všech polohách. Martin Chodúr v loňském roce také zrealizoval sérii koncertů, které vyvrcholily vystoupením s Janáčkovou filharmonií v ostravském Gongu.

Martin Chodúr na snímku k vánočnímu albu. (Foto: Supraphon)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominován klavírista Tomáš Kačo, a to za loňské, žánrově barvité  jazzové album My Home, které dokládá jeho neobyčejný skladatelský a improvizační talent. Pianista svou brilantní hrou i schopností vstřebat variabilní inspirace dokládá, že klasická a jazzová hudba se mohou navzájem prostupovat a doplňovat. Tomáš Kačo je rovněž nominován za zdařilé koncerty v zahraničí, které potvrzují pověst Moravskoslezského kraje jako obrovské líhně hudebních talentů.

Tomáš Kačo. (Foto: Archiv)

Porota pro populární hudbu, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Milan Bátor, Zlata Holušová, Jaroslav Špulák, Antonín Kocábek, Richard Piskala, Igor Vašut, Martin Hradečný, Kamil Rudolf a Lukáš Hradil.

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Kromě populární hudby budou krajské ceny uděleny za artificiální hudbu, výtvarné umění, literaturu, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet. Nominace v dalších kategoriích budou oznámeny v nejbližších dnech a týdnech.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek, sbor Permoník a další umělci. Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.