Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Na Ostravské dny v srpnu dorazí 35 rezidentů ze 14 zemí

Na Ostravské dny v srpnu dorazí 35 rezidentů ze 14 zemí

18.6.2019 Hudba

Bienále Ostravské dny, které se letos uskuteční od 12. do 31. srpna, je hudební, společenská a umělecká událost mezinárodního charakteru, je to svět přivezený do Ostravy, je to kvas nápadů a přístupů k hudbě. Je to festival pro veřejnost a zároveň institut pro mladé skladatele/rezidenty, třítýdenní akce v jednom – mezinárodní prostor pro setkávání skladatelů několika generací.

Zvětšit obrázek

Rezidenti bienále Ostravské dny.
Foto: Archiv Ostravského centra nové hudby

Tým pořádajícího Ostravského centra nové hudby v čele s uměleckým ředitelem Ostravských dnů Petrem Kotíkem vybral letos na základě zaslaných partitur 35 rezidentů z celkem 13 zemí (Peru, Kanada, Lotyšsko, Velká Británie, Ukrajina, Česká republika, Jižní Korea a další). Připojí se tak k téměř 250 rezidentům, kteří se Ostravských dnů zúčastnili od doby jejich vzniku v roce 2001.

S myšlenkou letního projektu nové a experimentální hudby v Ostravě přišel Petr Kotík, který program Ostravské dny koncipoval jako pokračování Darmstadtských letních kurzů a festivalu z počátku 50. a 60. let. S tím rozdílem, že v Ostravě byla od počátku v centru zájmu práce s velkým orchestrem. Na počátku realizace této myšlenky stáli s Kotíkem také američtí skladatelé Earle Brown, Alvin Lucier a Christian Wolff. Legendární zvukový experimentátor Lucier navštívil Ostravské dny jako lektor pětkrát, Wolff se do Ostravy chystá letos poosmé.

Kromě Christiana Wolffa z legendární „neworské školy“ bude letos v Ostravě s mladými skladateli / rezidenty pracovat ještě 15 lektorů, významných skladatelů dneška, například americko-izraelská skladatelka, profesorka Harvardovy univerzity Chaya Czernowin, klavírista a skladatel Frederic Rzewski, Miroslav Srnka, Petr Bakla nebo Bernhard Lang či Isabel Mundry. Ti všichni budou také součástí programu Institutu, který sestává ze skupinových i individuálních setkání, prezentací vlastních děl, myšlenek, práce s prvotřídními muzikanty a ve finále také provedení skladeb zúčastněných. Mnohé z nich uslyšíme zcela poprvé.

Protože festival Ostravské dny nerozlišuje skladatele na „studenty“ a „mistry“, nezabývá se ani hierarchií „studentských“ a „mistrovských“ děl, jsou na programech festivalových koncertů vedle sebe díla klasiků avantgardy i skladby rezidentů Institutu, inspirace je v tomto směru oboustranná.

Také letos najdeme mezi rezidenty převážně posluchače nebo absolventy prestižních hudebních škol a akademií, ať už jde o newyorskou Manhattan School of Music, vídeňskou Universität für Musik und darstellende Kunst, krakovskou Akademii Muzycznu, londýnskou konzervatoř Trinity Laban nebo Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. V Ostravě budou mít k dispozici jak rezidenční orchestry a sbor (Ostravskou bandu, ONO / Ostrava New Orchestra, Canticum Ostrava), tak hostující sólisty a ansámbly.

Sídlem Institutu bude opět Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která poskytuje Ostravským dnům skvělé zázemí. Do umělecké školy se přesune v tyto dny i kancelář Ostravského centra nové hudby. Organizátoři opět využijí nedávno vzniklou studentskou rezidenci Kampus Palace v centru Ostravy, kde budou bydlet mladí skladatelé.

Prodej festivalových vstupenek byl zahájen 1. května. Permanentka na všechny koncerty je do konce června v prodeji za 750 korun.

Zdroj: Tisková zpráva organizátorů

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.