Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ostravské dny vyvrcholily operou Neither, do které nečekaně vstoupili bratři Hruškové

Ostravské dny vyvrcholily operou Neither, do které nečekaně vstoupili bratři Hruškové

2.9.2019 Hudba

Uvedením opery Neither Mortona Feldmana vyvrcholilo jubilejní desáté bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny. Dílo, které uzavíralo program festivalu také v roce 2007 (tehdy ve formátu video-opery), přilákalo do Trojhalí plné hlediště a sklidilo několikaminutový aplaus. Letošní jevištní zpracování v režii Jiřího Nekvasila a na scéně Davida Baziky vyznělo sevřeněji díky provázanosti všech složek, jejichž neokázalost plně odpovídala charakteru opery.

Zvětšit obrázek

Básník Petr Hruška během uvedení opery Neither.
Foto: Martin Popelář

Claudia Barainsky odzpívala svůj náročný part z loďky situované uprostřed orchestřiště. Loďka, vybavená vesly, ale odsouzená k neplynutí, připomínala ostrov připoutaný řetězem k sobě samému. Přestože má opera předepsán pouze jeden sólový part, doplnil režisér toto zpracování o dvě postavy tuláků/klaunů Estragona a Vladimíra ztvárněné bratry Petrem a Pavlem Hruškovými. Většina přítomných zjistila tuto skutečnost až z programu obdrženého na místě, dříve toto obsazení avizováno nebylo, což způsobilo v ostravských uměleckých kruzích řekněme malou senzaci.

Z uvedení opery Neither. (Foto: Martin Popelář)

Přivítal jsem, že text Samuela Becketta, který Feldmanovi sloužil za referenční bod při vzniku opery, byl k dispozici na plachtě pokrývající téměř celou frontální stěnu haly po celou dobu festivalu – a to v originálním znění a v překladu Petra Kotíka . Návštěvník tak mohl, za různých situací a v rozdílném rozpoložení, meditovat nejen nad kvalitou či interpretací překladu, ale i nad textem samotným. (Napoprvé jsem s ním byl hotov jako s textem abstraktním. Postupně jsem na něm abstraktního nenacházel vůbec nic, pouze maximálně konkrétní popis fragmentární nezachytitelnosti.)

Citát Samuela Becketta v angličtině a češtině. (Foto: M. Popelář)

Ovšem sobotní program nabídl už od tří hodin odpoledne v sále Janáčkovy konzervatoře provedení skladeb pěti rezidentů. Škála jednotlivých kusů sahala od prolínání elektronických zvuků s komorním obsazením, pozoruhodně disparátní kombinace jakoby roztříštěného partu akustické kytary se zvukem snímaným z hrdla hráče, dvacetiminutové skladby, jejíž hustota notace a hlasitost byla destilována, až k jakési průsvitnosti na hranici slyšitelného, až k hudbě s atributy rozvernosti, dramatičnosti, rytmického kvapu. Nic nemohlo lépe demonstrovat nekonečnou pestrost a šíři autorských poetik a strategií toho, čemu pro zjednodušení říkáme „nová hudba“.

Podtrženo sečteno, na festivalu zazněla během deseti dní zhruba stovka skladeb. Unikátní je (a znovu a znovu, třebaže se někdy jedná o pouhé pokusy, je potřeba to podtrhnout a ocenit), že skladby rezidentů bylo možné slyšet bezprostředně vedle děl skladatelů slavných a etablovaných. Nejstarší skladba byla z roku 1932, několik skladeb má jako dataci uvedený rok letošní. Nejkratší skladba měla sedm minut, nejdelší bezmála pět hodin.

Z performance Shoffa Rags. (Foto: Martin Popelář)

Programu Dlouhá noc, Minimaratonu elektronické hudby a úvodnímu koncertu orchestru ONO jsme na Ostravanu věnovali samostatné recenze. Pokud bych měl z následujícího programu vyzvednout alespoň jeden další výjimečný moment, vybral bych skladbu/performanci Alvina Currana Shofar Rags ve Starých koupelnách Dolu Hlubina, ve které hrál na jemenský šofar z rohu antilopy kudu, piano a elektroniku/software. Hudba paradoxně spojující neurvalost s meditací, primitivnost s monumentálním účinkem (autor uvádí, že na šofar lze zahrát pouze pět až osm tónových výšek plus praskání a hluky) a mnohé další protiklady, hudba nekonečně svobodná.

Martin Režný | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.