Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Na Cenu Jantar za výtvarné umění jsou nominováni Aleš Hudeček, Marius Konvoj a Jan Šnéberger

Na Cenu Jantar za výtvarné umění jsou nominováni Aleš Hudeček, Marius Konvoj a Jan Šnéberger

23.1.2020 00:54 Ceny JANTAR » Obraz & Slovo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace na cenu v oblasti výtvarného umění. Odborná porota rozhodla nominovat Aleše Hudečka, dále Pavla Pernického, který je znám pod uměleckým pseudonymem Marius Konvoj, a také sochaře Jana Šnébergera. Kdo cenu nakonec získá, bude oznámeno 15. března na galavečeru v ostravském Gongu.

Porota pro výtvarné umění pracovala ve složení Marek Pokorný (předseda poroty), Jiří Jůza, Gabriela Fraisová-Maňáková, Martin Klimeš, Martin Mikolášek a Milan Weber. Verdikt poroty je následující:

Pečlivě rozvržená retrospektiva Aleše Hudečka, která byla v prosinci 2019 zahájena pod názvem Horizont událostí/ dekonstrukce času v Dole Michal, potvrdila v nebývalé šíři kvality malířovy tvorby. Od dob studia u Daniela Balabána v polovině 90. let 20. století se Hudečkovo dílo kontinuálně rozvíjí kolem figury promýšlené malbou. Postava nebo postavy ztracené či aktivně propojené s prostředím, které je jednou ryzí scénografií, jindy pozadím akce či jejím předpokladem, stopují iluminace všedního dne, znepokojivost i zázraky každodenních úkonů, halucinační efekt pozastaveného světa. Hudečkův malířský rukopis je na první pohled rozpoznatelný a zároveň se vědomě hlásí k širšímu okruhu „ostravské malířské školy“.

Aleš Hudeček: Jeskyně (z výstavy na Dole Michal)

Pavel Pernický, který je na umělecké scéně dlouhodobě znám pod jménem Marius Konvoj a je polovinou významného hudebního projektu I love 69 Popgejů, byl nominován na základě své samostatné výstavy, která se pod názvem Jezdec Pozitivní Apokalypsy konala v květnu až červnu 2019 v respektované a mezinárodně sledované pražské galerii FUTURA. Zároveň v roce 2019 ve svém projektu Neo-ego Act invenčně využíval sociální obrazovou síť Instagram jako platformu pro sdílení svých uměleckých záměrů. Umělec se angažovaně zabývá environmentálními, sociálními a emocionálními dluhy, které jdou na vrub předchozích generací, ale splácet je máme v budoucnosti. Marius Konvoj empaticky, úderně a vizuálně jedinečně využívá jazyk sociálních médií, reklamy a úpadkových jevů vizuální komunikace.

Výstava Mariuse Konvoje. (Foto: archiv umělce)

Dvěma velmi výraznými, byť uměřenými uměleckými díly určenými do veřejného prostoru přispěl sochař Jan Šnéberger v roce 2019 k diskusím o tom, jak může vypadat kvalitní umění sdílené občany města. Je autorem hrobky sochaře Agustina Handzela na hřbitově ve Slezské Ostravě a pamětní desky k 17. listopadu na budově Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Dvě odlišně pojaté realizace respektují místo a funkci, každá pracují s jedním vlastním základním principem, který formálně dotahují do důsledků, a v obou případech neokázale, ale pregnantně a důstojně vystihují zadání. Jan Šnéberger, který pochází z Českého Krumlova, je jednou z nejvýraznějších osobností ostravské umělecké scény. Jeho tvorba se sice opírá o klasické sochařské školení, ale vyrovnává se s možnostmi a impulsy, které před umělcem vyvstávají právě dnes.

Detail pamětní desky J. Šnébergera. (Foto: Ostravská univerzita)

*

Který z nominovaných umělců se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.