Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Lukáš Adam, Richard Pekárek a Tomáš Savka jsou nominováni na Cenu Jantar za muzikál a operetu

Lukáš Adam, Richard Pekárek a Tomáš Savka jsou nominováni na Cenu Jantar za muzikál a operetu

10.2.2020 20:00 Ceny JANTAR » Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oboru muzikálu a operety. V mužské kategorii jsou za role v premiérách nastudovaných v roce 2019 nominováni Lukáš Adam a Richard Pekárek, oba za muzikál Thrill Me (Vzruš mě!), a Tomáš Savka za roli v muzikálu Pět let zpět (Last Five Years). Ve všech případech jde o tituly nastudované pro Divadlo 12, které je komorní scénou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Porota pro muzikál a operetu pracovala ve složení Halina Františáková (předsedkyně), Pavel Bár, Milan Bátor, Josef Herman a Michael Prostějovský. Porota se rozhodla nominovat tyto umělce:

LUKÁŠ ADAM – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Stephen Dolginoff: Thrill Me (Vzruš mě!). Role: Nathan. Režie Juraj Čiernik. Premiéra 12. května 2019.

Lukáš Adam vytvořil postavu Nathana bez jediného zbytečného gesta a přesvědčivě vyjádřil rub i líc ambivalentní povahy. Skvěle vystihl destruktivní touhu po milostném naplnění bizarního vztahu s Richardem i pozvolný propad do suterénu lidské duše a morální zodpovědnosti.

RICHARD PEKÁREK – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Stephen Dolginoff: Thrill Me (Vzruš mě!). Role: Richard. Režie Juraj Čiernik. Premiéra 12. května 2019.

Richard Pekárek psychologicky sevřenou postavou Richarda vede k zamyšlení, proč inteligentní člověk místo dobra rozsévá zmar a zkázu. Pojetím cynického a znuděného mladíka reflektuje, že zlo je intenzivnější, když je zastřeno zdánlivě bezelstným jednáním, psychickým nátlakem a citovým vydíráním.

TOMÁŠ SAVKA – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Jason Robert Brown: Pět let zpět (The Last Five Years). Role: Jamie Wellerstein. Režie Janka Ryšánek Schmiedtová. Premiéra 26. září 2019.

Tomáš Savka v roli Jamieho Wellersteina znamenitě ztvárnil postavu egocentrického spisovatele, který se pokouší zakotvit v manželství. Brilantně odstínil vývoj postavy od touhy ovládnout své libido až po naprostou deziluzi a výborně si vedl také v obtížném pěveckém partu.

*

Kdo z uvedených tří umělců získá Cenu Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.